• 0
  • ۰
  • 16

اربعین امسال با سوز و گدازی مضاعف همراه شده است

اربعین امسال با سوز و گدازی مضاعف همراه شده است

محسن اسماعیلی استاد دانشگاه تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری در یادداشت کوتاهی به مناسبت اربعین حسینی، به دل تنگی‌های اربعین امسال پرداخته است:


اربعین امسال برای شیفتگان خاندان اهل بیت (ع) با سوز و گدازی مضاعف همراه شده است؛ چرا که پس از چند سال تجربه راهپیمایی بی نظیر و حیات بخش به سوی مرقد سالار شهیدان (ع)، شیوع ویروس کرونا مانع از ابراز عشق و زیارت حایر حسینی از نزدیک گردیده است.

داغ این حرمان اگرچه سنگین است، اما از دو نکته مهم نباید غفلت کرد؛ نخست آنکه حضور جسمانی در آن قطعه بهشتی البته آثار و برکاتی دارد بی انتها، اما در حقیقت مقدمه‌ای است برای اتصال جانها به جانان. این پیوند در هر حال ممکن است و چه بسا تأثیر این نرفتن به برکت غم هجران بیش از آن رفتن‌ها باشد: «إِنَّ الْفَضْلَ بِیَدِ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ».

دیگر آنکه، اعمال عبادی و از جمله زیارت سیدالشهدا (ع) اختصاص به دیدار نزدیک ندارد. آری! کاش می‌شد «سر نهیم بر قدمش بوسه زنان تا دم مرگ» و «مست تا صبح قیامت ز سبویش باشیم»، اما از سوی دیگر می‌دانیم که: «بُعد منزل نبوَد در سفر روحانی».

فقیه عارف، حضرت استاد حاج آقا مجتبی تهرانی (ره) که داستان پرشور حضورش در پیاده روی به سوی آن سرزمین را قبلاً تحت عنوان «با حاج آقا مجتبی در راه کربلا» بازگو کرده ام، در درس‌های خود می‌فرمود: گرچه در برخی روایات سخن از «مَنْ زَارَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ (ع)» به میان آمده است، اما در احادیث متعدد و معتبر دیگری تعبیر به: «مَنْ زَارَ الْحُسَیْنَ (ع)» شده است؛ یعنی آثار زیارت به حضور در کنار مضجع شریف آن حضرت مقید نگردیده است.

ایشان از جمله به روایتی از حنان بن سدیر از پدرش اشاره می‌کرد که طبق آن: سَدیر می‌گوید: امام صادق (ع) به من فرمود: ای سدیر! آیا هر روز به زیارت قبر امام حسین (ع) می‌روی‌؟
گفتم: نه، فدایت شوم.
فرمود: چه جفایی می‌کنی! آیا در هر ماه زیارت می‌کنی‌؟
گفتم: نه.
فرمود: در هر سال یک بار به زیارت می‌روی‌؟
گفتم: به همین گونه است. فرمود: ای سدیر! چقدر نسبت به امام حسین (ع) روی گردان و بی‌اعتنا هستید؟! آیا نمی‌دانی که خدای تعالی را هزار هزار فرشته گرد آلود و موی پریشان است که بر او می‌گریند و پیوسته زیارتش می‌کنند و خسته نمی‌شوند؟ چه می‌شود که تو هفته‌ای پنج بار و یا هر روز به زیارت او بروی‌؟
گفتم: فدایت شوم میان من و قبر او فرسنگ‌ها فاصله است.
فرمود: بر بام خانه برو، و به جانب راست و چپ بنگر، و سپس سر خود را به سوی آسمان کن، و پس از آن به سوی قبر آن حضرت توجه کن و بگو: «السلام علیک یا ابا عبد الله، السلام علیک و رحمه الله و برکاته»؛ که این عمل برای تو یک زیارت محسوب خواهد شد

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

12 + دوازده =