• 0
  • ۰
  • 44

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نواب:

“خط کشی نکردن” پیش شرط رفع اختلافات است

“خط کشی نکردن” پیش شرط رفع اختلافات است

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: برای جذب حداکثری و رفع اختلافات باید “خط‌کشی‌ها” را کم کرد و با تمام مردم با سعه‌صدر و بر مبنای اصول عقلانی برخورد شود.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابوالحسن نواب، اظهار داشت: ما قائل به گفت‌وگو با تمام مذاهب اسلامی و ادیان موجود در جهان هستیم.

وی بیان کرد: به هر مقدار که سطح تحصیلات و معلومات شیعیان افزایش یابد و قشر فرهیخته آن بیدار باشد از حجم اختلافات به‌صورت گسترده‌ای کاسته می‌شود.

به گفته وی، زمان‌شناسی، جهان‌شناسی به‌روز بودن و ضرورت شناخت زبان روزگار از پیش‌نیازهای همگرایی و وحدت در جوامع اسلامی در بین قشر علما است.

نواب تصریح کرد: عصر ارتباطات و توسعه رسانه‌های جمعی می‌تواند نقش برجسته‌ای را در روشنگری و حل برخی اختلافات موجود داشته باشد.

نواب خاطرنشان کرد: برای اینکه جامعه بیش از گذشته به سمت همگرایی برود باید نقاط اصطکاک را کم کنیم.

وی افزود: به هر میزان که افق نگاه خودمان را در مواجهه با مذاهب دیگر بالاتر ببریم از سطح اختلافات کاسته می‌شود، میزان تفاوت بین اهل سنت و شیعه در مقایسه با مسیحیت و یهودیت اندک‌تر است.

نواب خاطرنشان کرد: مشترکات شیعه و سنی در عقاید، احکام و اصول اسلامی بسیار بیشتر از برخی اختلافات موجود است و باید بر روی آنها تاکید شود.

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب ابراز کرد: برای بهبود وضع اختلاف در جامعه باید از صف‌بندی کردن،دسته‌بندی نکردن، سیاه‌وسفید نکردن و دخالت دادن نظرات خود در رابطه با دیگران پرهیز کنیم.

نواب در پایان گفت: اندیشمندان غربی  با آن جوهر عدالت‌طلبی، اصول‌گرایی و عقل‌گرایی تشیع دشمنی ریشه ای دارند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

9 − شش =