• 0
  • ۰
  • 21

«امام صادق(ع) و مذاهب اهل سنت»

موضوع اصلى براى نویسنده «شیعه» بوده و لذا در هر مناسبتى عرصه سخن را چنان فراخ گرفته که بتواند از مواضع شیعه در زمینه ‏هاى مختلف اعتقادى، کلامى، سیاسى، اخلاقى، علمى و فقهى دفاع کند و هر ابهامى را بزداید؛ و همین ویژگی باعث شده تا این کتاب به مانند یک دایره المعارف شیعی تبدیل گردد .


نویسنده این اثر اسد حیدر از علماى معاصر شیعه امامیه است. این کتاب در چهار جلد تنظیم شده .کتاب به منزله دائره المعارف کوچکى در تاریخ و فقه و حدیث شیعى است و نویسنده به نقد و تحلیل تاریخى موضوع موردنظر خود نشسته و از عقاید و آراء شیعى در برابر انتقادهاى وارده بر این طایفه عالمانه دفاع میکند. به اقتضاى عنوان کتاب، نویسنده مى‏بایست در محدوده فقه جعفرى و ارتباط آن با مذاهب چهارگانه اهل سنت سخن بگوید و یا مذهب جعفرى را با دیگر مذاهب مقایسه کند، اما چنین نیست بلکه بسیار فراتر رفته و در عرصه‏هایى گام برداشته که گاه هیچ ارتباط مستقیمى با موضوع کتاب ندارد. گویا موضوع اصلى براى نویسنده «شیعه» بوده و لذا در هر مناسبتى عرصه سخن را چنان فراخ گرفته که بتواند از مواضع شیعه در زمینه ‏هاى مختلف اعتقادى، کلامى، سیاسى، اخلاقى، علمى و فقهى دفاع کند و هر ابهامى را بزداید؛ هر چند که ارتباطى با امام صادق و مذاهب چهارگانه نداشته باشد.

  • ویژگیهاى کتاب‏

برخى ویژگیهاى این کتاب عبارتند از: ۱. تحقیق و تتبع وسیع نویسنده که از ارجاعات فراوان وى در پاورقیها مشخص مى شود. ۲. بررسى عالمانه و منصفانه به رغم اینکه رعایت بى‏طرفى محض ممکن نیست و نویسنده هم عالمى راسخ در تشیع است. ۳. ویژگى ممتاز دیگر نویسنده در این کتاب، دید سیاسى و تحلیلى اوست و این خصوصیت کتاب را خواندنیتر و روشنگرتر کرده است. چنانکه کوشیده است در وراى رویدادهاى اجتماعى و سیاسى و حتى حوادث علمى و فقهى و اعتقادى محض، انگیزه‏هاى سیاسى قدرتمندان و خداوندان زمین و زمان را نیز کشف کند و به نمایش بگذارد. نویسنده با تبیین همه جانبه شخصیت امام ششم نشان مى‏دهد که او در زمان خود آگاهترین و عالیترین عالمان امت، و از نظر صلاحیتهاى فکرى، اخلاقى، علمى و سیاسى براى رهبرى امت، مناسبترین فرد بوده است.

مجموعه نفیس «امام صادق (ع)  و مذاهب چهارگانه» یکی از مهم­ترین و اثرگذارترین آثار در حوزه تاریخ تحلیلی اسلام و حیات علمی سیاسی امام صادق (ع) است که به قلم توانای مرحوم اسد حیدر نگاشته و در دهه­ های اخیر بارها تجدید چاپ شده است. این اثر سی سال پیش به زبان اردو ترجمه شده بود، اما خلأ برگردان آن به فارسی کاملا احساس می­شد. در این سال­ها تلاش های نافرجامی برای ترجمه این مجموعه صورت گرفته بود. در نهایت با توصیه و تشویق علمای گرانقدر اسلام و به همت حلقه ترجمه مرآت طی پنج سال، کار ترجمه، ویراستاری و تحقیق آن به سرانجام رسید.  اسد حیدر دانشمند فرهیخته و مورخ توانمندی بود که محضر شماری از عالمان برجسته حوزه نجف چون آیت الله محمد حسین کاشف الغطاء، آیت الله سید محسن حکیم  و نیز آیت الله خوئی را درک کرد و در کسب علوم دینی به مرتبه­ای والا دست یافت

و اگر چه در کسوت روحانیت نبود اما به دلیل موقعیت علمی و قدرت تحقیقی فراوانش همواره مورد احترام بود.

این کتاب در ۸ جلد توسط حلقه ترجمه مرآت در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۶۹۰۰۰۰ ریال به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب به چاپ رسیده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

یک + شانزده =