• 0
  • ۰
  • 18

انتظار پویا

انتظار، مفهومى اسلامى و ارزشى فرهنگى است که از آن، رفتار فرهنگى معیّنى سرچشمه مى‌گیرد. مردم گاهى از انتظار، برداشت منفى مى‌کنند که در این صورت، انتظار به مفهومى براى تخدیر و مانعى براى حکومت تبدیل مى‌شود. بنابراین ناچاریم که از مسأله انتظار: تصوّر شفاف و دقیقى داشته باشیم. اثر حاضر براى پاسخ‌گویى به همین نکته اساسى نگارش یافته است، از این رو فصل اوّل به تبیین مسأله انتظار و مباحث مختلف با فرهنگ انتظار؛ همچون مفهوم، انواع انتظار، زمینه‌سازان ظهور و مسئولیت‌ها و بایسته‌هاى انتظار به تفصیل مورد بررسى قرار گرفته است و از آنجا که میان حرکت و انتظار ارتباط دوسویه‌اى برقرار است و اسباب و عواملى منتظران را در طى مسیر، از سقوط وسوسه‌هاى شیطانى و ضعف درونى حفظ مى‌کند، از این رو و در فصل دوم به مهم‌ترین وسایل حفظ و مصونیّت در زندگى فعالان راه خدا اشاره مى‌شود.

مؤلف براى مدلّل و مستند ساختن نظریات خود در هر دو بخش کتاب، بیش از همه به ذکر آیات قرآن کریم در هر موضوع مى‌پردازد و پس از آن به نقل روایات معصومین(ع) روى مى‌آورد. نکته قابل توجّه این که وى در گزینش روایات به دقت در اسناد احادیث توجّه فرموده و از نقل روایات ضعیف پرهیز نموده است و از منابع معروف روائى به نقل روایت پرداخته است.

گزارش محتوا
نویسنده با نگاهى به روایات شیعه و سنّى در باب انتظار، بررسى انواع انتظار، مسأله علّت تاخیر فرج را بررسى کرده است. وى در این زمینه نخست دیدگاهى را مطرح مى‌کند که به موجب آن زمانى ظهور رخ خواهد داد که زمین پر از ظلم و جور شود. سپس به عامل عدم وجود یارانى مستعد و آماده براى حمایت از امام مهدى(ع) اشاره مى‌کند که به عنوان یکى از عوامل تاخیر فرج معرّفى شده است. نویسنده ضمن نقد هر دو نظریه نتیجه مى‌گیرد، علّت واقعى تاخیر در ظهور امام زمان(ع)، عدم آمادگى مردم براى پذیرش است.

مؤلف در ادامه به معرّفى نشانه‌هاى منتظران حقیقى امام(ع) پرداخته است، قدرت، آگاهى، هوشیارى و بصیرت، نیرومندى، عزم نافذ و تعادل شخصیت؛ از جمله ویژگى‌هایى است که در روایات اسلامى براى منتظران راستین فرج به آن‌ها اشاره شده است، به اعتقاد نگارنده انتظار دو گونه است: آگاهانه و مطلوب و نامطلوب.

وى با اشاره به این نکته که ما باید مفهوم انتظار را تصحیح کنیم و حالت انتظار را به سمت مثبت جهت دهیم، براى فراهم کردن زمینه قیام حضرت ولى عصر(عج) از طریق اقدام و حرکت، اتحاد و نظم تشکیلاتى و فداکارى و امر به معروف توسط شیعیان تاکید مى‌ورزد. ویژگى‌هایى؛ مانند آگاهى، امیدوارى، مقاومت، حرکت و دعا براى ظهور امام و منجى موعود از مهم‌ترین بایسته‌هاى منتظران حقیقى معرّفى شده است.

مؤلف در فصل دوّم، چهار عامل استانت از صبر، نماز، ولاء، میراث و انتظار را که از مهم‌ترین وسایل حفظ و مصونیّت فعالان راه خدا (عوامل رستگارى) است را با تکیه بر آیات و روایات مورد بررسى قرار مى‌دهد.


ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

19 − 10 =