• 0
  • ۰
  • 6

تاریخ اجتماعی – فکری شیعه اثناعشری در هند (جلد اول)

تاریخ اجتماعی – فکری شیعیان هند نزد پژوهشگران تاریخ اسلام از اهمیت ویژه برخوردار است. سید اطهر عباس رضوی این موضوع را بررسی کرده و ضمن اشاره به برخی شخصیت های تأثیرگذار در نشر تشیع در هند روابط دانشمندان شیعه این دیار با عالمان دیگر مناطق از جمله عراق و ایران و حکومت ها و سهم شیعیان در علوم مختلف را تبیین کرده است.


کتاب حاضر بر اساس منابع معاصر و منابع نزدیک به معاصر دوره تاریخى مورد بررسى، تدوین شده است. جلد اول این کتاب توسط آقای منصور معتمدی و جلد دوم را آقای عبدالحسین بینش ترجمه کرده است.

کتاب حاضر بر اساس منابع معاصر و منابع نزدیک به معاصر دوره تاریخى مورد بررسى، تدوین شده است. مشکلات موجود در زمینه چاپ، ناشران را بر آن داشت تا کتاب حاضر را در دو جلد منتشر کنند، جلد نخست، در بردارنده رویدادهاى تاریخى از دوران حضرت محمد[ صلى‏الله‏علیه‏و‏آله] تا هنگام شهادت قاضى نوراللّه‏ شوشترى در جمادى‏الثانى ۱۰۱۹ هجرى/ سپتامبر ۱۶۱۰ میلادى است. فصل‏هاى مربوط به مبارزه‏هاى شیعه براى بقا در هند شمالى، علماى شیعه، خدمات شیعه به فلسفه، علم و ادبیات در هند، برگزارى مراسم بزرگداشت فاجعه کربلا (عاشورا) و شیعه و تجددگرایى، در جلد دوم آمده است.

تاریخ اجتماعی، فکری شیعیان هند از اهمیت ویژه نزد پژوهشگران تاریخ اسلام برخوردار است. سیداطهر عباس رضوی این موضوع را در آن ناحیه از جهان اسلام بررسی کرده و ضمن اشاره به تعاملات اجتماعی و فرهنگی شیعیان این منطقه با دیگر مناطق معرفی برخی شخصیت‌های تأثیر‌گذار در نشر تشیع در این سرزمین را معرفی کرده و  روابط  دانشمندان شیعه با عالمان دیگر مناطق از جمله عراق و ایران و حکومت‌ها و نیز سهم شیعیان در علوم مختلف را تبیین کرده است. جلد اول این کتاب توسط آقای منصور معتمدی و جلد دوم را آقای عبدالحسین بینش ترجمه کرده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دوازده + پنج =