• 0
  • ۰
  • 11

راز ماندگاری عاشورا

سخنرانی اول
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

در طی تاریخ هدایت آسمانی، پیامبران متعددی آمده اند و مسئولیت هایی را هم متقبل شده اند و همیشه هم بحث و نزاع بین جبهه حق و باطل بوده است. ( وَکاَین مِّن نَّبِی قاتَلَ مَعَهُ رِبِّیونَ کثِیرٌ ) ( ۱) در این بحث، از موضوع مبارزات و درگیری های پیامبران قبل از اسلام می گذریم ولی در مورد پیامبر خودمان می دانیم که جنگ های زمان ایشان بسیار جدی ( به لحاظ موقعیت و نه تعداد ) بوده است.
اولین جنگ، جنگ بدر بوده ـ که بسیار مهم نیز بوده است و کسانی که در جنگ بدر شرکت کرده بودند از اهمیت اجتماعی بالایی برخوردار بودند. در زیارتنامه حضرت ابوالفضل العباس ( ع ) خطاب به ایشان عرض می کنیم: « اُشهدُ اللَّهَ انَّکَ مَضیتَ عَلی مَا مَضی بِهِ البدریونَ » ( ۲) ؛ و خدا را شاهد می گیرم که تو به همان مسیری رفتی که اهل بدر رفتند. سایر جنگ ها هم مثل اُحد، خندق، خیبر و… جنگ حق علیه باطل بوده است. در همه این جنگ ها یا پیامبر فرمانده بودند یا به فرمان ایشان شخصی دیگر فرمانده می شد.
تردیدی نیست که جنگ های زمان پیامبر جنگ حق علیه باطل بوده است؛ ولی چرا هیچ کدام عاشورا نشده است و نمی شود؟ پس در قضیه عاشورا باید رموزی باشد که این قضیه را متفاوت و جاودانه کرده است. الان کسی سالگردی برای جنگ احد نمی گیرد. شاید اگر از بسیاری از مسلمانان و شیعیان بپرسند که مثلاً جنگ خندق در چه تاریخی اتفاق افتاده است، درصد زیادی ندانند. در صورتی که در آن جنگ ها خود پیامبر حضور داشته اند.
در جنگ اُحد سیدالشهداء، حمزه، عموی پیغمبر کشته شد. در جنگ تبوک جعفربن ابی طالب کشته شد ولی کمتر کسی جزئیات این جنگ ها را می داند در حالی که جزئی ترین اتفاقات عاشورا روشن است و در کتب تاریخی و مقاتل آمده است. پس در عاشورا باید یک اتفاق ویژه ای افتاده باشد. اما آن اتفاق ویژه یا آن ویژگی چیست که عاشورا را ماندگار کرده است؟


ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

بیست − 14 =