• 0
  • ۰
  • 13

«سیره عبادی معصومان علیهم السلام در کتب چهارگانه شیعه»

کتاب «سیره عبادی معصومان علیهم السلام در کتب چهاگانه شیعه» به قلم حجت الاسلام علی اکبر ذاکری، مدیر گروه سیره اهل بیت علیهم السلام پژوهشکده تاریخ و سیره به تألیف رسیده و ابعاد مختلف سیره عبادی معصومان علیهم السلام را در کتب چهارگانه شیعه مورد توجه قرار داده است.

عبادت یکی از ویژگی ادیان الهی است و به معنای خاص آن شامل نماز، روزه و حج می‌شود. فصل آغازین کتاب در باره نماز است. ابتدا به آداب نماز پرداخته و نکاتی در باره مقدمات نماز مانند وضو، وضوی معصومان، غسل و تیمم، مکان نماز، قبله، اذان و اقامه پرداخته، سپس بیان قرائت سوره‌های خاص و خواندن نماز برای آموزش دیگران که در سیره معصومان آمده، مطرح شده است.

بررسی اخبار سهو یا اسهاء النبی(ص) از دیگر مباحث این فصل است و تفاوتی که بین اخبار شیعه و اهل سنت در این باره وجود دارد. نمازهای متعددی که برای امام علی(ع) و امام سجاد(ع) بیان کرده‌اند مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

درباره نماز جماعت هفده محور مورد توجه قرار گرفته است که از جمله آن: «برخورد شدید پیامبر (ص) با ترک کنندگان نماز جماعت»، «توجه به بچه‌ها و ضعیفان در هنگام نماز جماعت»، «حضور زنان در نماز جماعت» و «بدعت بودن جماعت در نماز مستحبی»، «جماعت با خانواده»، «نماز جماعت با اهل سنت»، «بیان مسائل پس از نماز جماعت» و … می باشد.

فصل دوم این کتاب به موضوع «روزه» اختصاص داده شده که در سه گفتار «اهمیت ماه رمضان و اعلام آن توسط حاکم»، «اعمالی در ماه رمضان» و «احکامی در خصوص روزه» آمده و موضوعاتی همچون نام ماه رمضان، مزمزه غذا در زمان روزه توسط فاطمه (س)، درست نبودن روزه مریض، ممنوعیت گرفتن روزه در سفر، توصیه به روزه گرفتن پسر بچه ها از ۹ سالگی و … به پیوست توضیح داده شده است.

موضوع فصل سوم این کتاب، «حج و عمره» است که اهتمام به حج و ابعاد مختلف آن، اهمیت و ثواب حج، توصیه معصومان به شرکت در حج، بعد فرهنگی-اجتماعی حج، دیدارهای معصومان در سفرهای حج، حج و عمره های پیامبر (ص)، آخرین حج پیامبر (ص)، بررسی تعداد حج های امامان شیعه، کمک به بنای کعبه و توسعه مسجدالحرام، حمایت فقهی امام کاظم (ع) از توسعه مسجدالحرام و … از جمله مباحثی است که در فصل سوم این کتاب به آن پرداخته شده است.

یادآور می شود، این کتاب از سوی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) در ۵۰۰ شماره زیر نظر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به چاپ رسیده است.


ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج × 5 =