• 0
  • ۰
  • 24

سیر مطالعاتی عقاید و کلام اسلامی

علم کلام» از کهن ترین علوم اسلامی و از مهم ترین دانش های بشری است. «علم کلام» دانشی است که به تبیین گزاره های بنیادین دینی پرداخته به و اساسی ترین شبهات و پرسش های بشر در طول تاریخ با دو ابزار عقل و وحی پاسخ می دهد.
از آنجا که موضوع و غایت علم کلام از والاترین رسالتها در حوزه دین است، از این رو آن دانش را اساس معارف دینی در هر عقیده و آیینی به شمار آورده اند و در تعریف آن گفته اند: «علم به قواعد اعتقادی دینی، برگرفته از ادله یقینی».
تردیدی نیست که دفاع از عقاید دینی و پاسداری از سنگرهای اعتقادی و ایدئولوژیکی یکی از اهداف مقدس و برنامه های خطیر پیامبران الهی بوده و از ارزش بسیار والایی برخوردار است؛ و بدین جهت می توان گفت: تاریخ علم کلام با تاریخ ادیان آسمانی گره خورده است.
در اهمیت این موضوع همین کافی است که امام صادق علیه السلام دانشمندان شیعه را مجاهدانی دانسته است که رویاروی شیطان و جنود او به مصاف ایستاده و از هجوم آنان بر عقاید شیعیانی که قدرت پاسخگویی به شبهات شیاطین را ندارند، جلوگیری می نمایند و حتی ارزش جهاد اعتقادی آنان را از جهاد با جسم و جان بالاتر توصیف نموده است.
امین الاسلام طبرسی در ذیل آیه شریفه «فلاتطع الکافرین و جادهم به جهادا کبیرا» گفته است: این آیه دلالت میکند بر این که برترین جهادها و ارزشمندترین آنها نزد خداوند سبحان، جهاد متکلمان در پاسخگویی به شبهات دشمنان دین و پیروان باطل است.
با توجه به همین جایگاه رفیع علم کلام در تاریخ اسلام و در دفاع از حوزه معارف دین است که این علم در گذشته و حال، توجه شخصیت های علمی بسیاری را به خود جلب نموده و تصنیفات و آثار علمی گرانبهایی از آنان برجای مانده است که از ذخایر ارزشمند فرهنگی و دینی به شمار می رود. البته علم کلام در بستر تاریخی خود، سیر تکاملی و صعودی در جهت توسعه و تعمیق مسائل جدید داشته است.


ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

20 − هشت =