• 0
  • ۰
  • 8

«شیعیان خوجه اثناعشری در گستره جهان»

شیعیان خوجه اثناعشری اقلیت کوچک و در عین حال منسجمی به شمار می‌روند که با وجود جمعیت اندک یک‌صد و بیست و پنج هزار نفری از نظم و انضباط قابل ملاحظه‌ای برخوردار هستند. این اقلیت کوچک در حال حاضر در پنج قاره جهان حضور دارند و در هر کشوری دارای جماعت مستقلی هستند.
نویسنده در فصل اول کتاب به بررسی تاریخچه پیدایش خوجه‌های اثناعشری پرداخته و می‌نویسد: خوجه‌های اثناعشری اصالتاً مردمانی از ایالت گجرات و منطقه کچ هندوستان به شمار می‌رنود که چند صد سال پیش از آیین هندو به مذهب اسماعیلیه گرویده و در حدود یک‌صد و چهل سال پیش به مذهب شیعه اثناعشری پیوستند. آنان طی این مدت با عشق و علاقه خاصی به تحکیم ساختار دینی جامعه خود پرداخته و سعی کرده‌اند اعضای جماعت خود را به اصول و تعالیم دین اسلام و مذهب اهل بیت(ع) رهنمون سازند.
وی در فصل دوم با عنوان «جامعه شیعیان خوجه اثناعشری» بیان می‌کند که یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های اجتماعی در جوامع گوناگون خوجه اثناعشری، خانواده و جایگاه والای آن است. آنان خانواده را نهادی مقدس می‌شمارند که نقش مهمی در رشد و تربیت نسل آینده ایفا می‌کند.
نگارنده فصل سوم و چهارم را به بررسی «فرهنگ» و «اقتصاد» شیعیان خوجه اثناعشری اختصاص داده و می‌نویسد: یکی از شاخص‌های مهم فرهنگی این جامعه، رواج فرهنگ مطالعه و کتابخواننی است؛ به گونه‌ای که به طور تقریبی همه اعضای جماعات گوناگون به خواندن کتاب‌ها و نشریه‌های گوناگون علمی، فرهنگی، اقتصادی و دینی بسیار علاقه‌ دارند و با وجود اشتغال‌های فراوان از مطالعه باز نمی‌مانند.
وی فصل پنجم را به مسئه «دین» و فصل ششم را به مسئله «سیاست» اختصاص داده و درباره مراسم عزاداری ماه محرم می‌نویسد: خوجه‌های اثناعشری برای ماه محرم جایگاه ویژه‌ای قائل هستند و آن را نمادی از وحدت و انسجام همه شیعیان سراسر جهان می‌دانند. آنان عشق و علاقه خود به اهل بیت(ع) را در قالب این مراسم آشکار می‌سازند.
نویسنده هفتمین فصل را به موضوع «خدمات اجتماعی، تبلیغی و درمانی» اختصاص داده و در هشتمین فصل از این اثر، موضوع «رسانه‌های گروهی» را به بحث گذاشته و می‌نویسد: شیعیان خوجه اثناعشری افزون بر تحکیم و انسجام جامعات داخلی خود، می‌کوشند تا افکار و مبانی اهل بیت(ع) را در میان مسلمانان دیگر منتشر کنند.
نگارنده موضوع فصل نهم را «فدراسیون جهانی شیعیان خوجه اثناعشری» و موضوع فصل دهم را «جماعات خوجه اثناعشری» قرار داده و در فصل یازدهم برخی از مهم‌ترین شخصیت‌‌‌های دینی، سیاسی و اجتماعی شیعیان خوجه اثناعشری را معرفی کرده است که از آن‌ها می‌توان به افرادی مانند: مولانا سیدسجاد حسین نقوی، دکتر عارف عبدالحسین، ملاعبدالرسول دوجی و محمدعلی جناح اشاره کرد.
وی در فصل دوازدهم، مناسبات خارجی شیاعیان خوجه اثناعشری را بررسی کرده و در فصل سیزدهم ـ که آخرین فصل کتاب است ـ فرصت‌ها و تهدیدهای پیش‌روی آنان را مورد بررسی قرار داده است.
یادآور می‌شود، کتاب «شیعیان خوجه اثناعشری در گستره جهان» به قلم امیربهرام عرب‌احمدی در ۴۷۷ صفحه و به بهای ۶۵۰۰۰ ریال به همت انتشارات شیعه‌شناسی روانه بازار نشر شده است.


بررسی ویژگی‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی «شیعیان خوجه اثناعشری» به عنوان یکی از «اقلیت‌های شیعه» و تبیین جماعات مختلف آن‌ها و نحوه پراکندگی در کشورهای مختلف جهان است که با تکیه بر بررسی‌های میدانی نگارنده تدوین یافته است. این عده که به اذعان نویسنده، با وجود جمعیت اندک صد و بیست هزار نفری، از نظم و انضباط قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده و با داشتن جماعاتی مستقل در پنج قاره جهان حضور دارند. خوجه‌های اثناعشری، اصالتا مردمانی از ایالت گجرات و منطقه کچ هندوستان به شمار می‌روند و چندصد سال پیش از آیین هندو به مذهب اسماعیلیه گرویدند و در حدود یکصد و چهل سال پیش به مذهب شیعه اثناعشری پیوستند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

13 − 11 =