• 0
  • ۰
  • 6

فلسفه اخلاق و تعلیم و تربیت

در مقدمه جلد سیزدهم این مجموعه آثار آمده است: در این مجموعه آثار، جنبه واقعی و تاریخی برخی روش‌های اخلاقی مورد بررسی قرار گرفته و سپس به تعریف اخلاق و اهمیت تعلیم و تربیت پرداخته شده است. در ضمن، برخی از مطالب این مجلد، قبلاً به صورت کتاب‌های مستقل منتشر شده است، مانند: اخلاق و مذهب، ارکان تعلیم و تربیت. سایر مطالب نیز از مجلدات ۱، ۹، ۱۰، ۱۷، ۲۲، ۲۴ و ۲۶ ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه اخذ شده است.

علاقه‌مندان به تهیه این دو اثر علمی می‌توانند با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۷۳۳۷۷۹ انتشارات ارمغان طوبی قم و در تهران با شماره تلفن های ۶۶۹۵۹۹۴۵ و ۶۶۹۵۹۷۳۱ تماس حاصل کنند.


از بزرگ‌ترین مسائل حساس که در شناسایى‏هاى حیات انسانى در اغلب قرون و اعصار، اذهان را به خود مشغول داشته، موضوع «اخلاق و تعلیم و تربیت» است. دربارۀ اهمیت اخلاق، همین مقدار کافى است بگوییم که: اخلاق مى‏کوشد در درون افراد بشرى عواملى را ایجاد کند که آنان بتوانند بدون ترس از کیفر، از ارتکاب جرم خوددارى کنند و بدون طمع در پاداش، نیکی‌ها را انجام دهند و ضرورت شناخت حق و کوشش در راه آن را از نیروى درونى خود دریافت کنند. همۀ تمدن‏هاى اصیل بشرى، انبیای عظام الهى، حکماء، نوابغ انسان‏شناس، اخلاقیون و فرهنگ‏سازانِ تاریخِ انسانى در طول قرون و اعصار متمادى که هماهنگى و اتحاد انسان‌ها را هدف فعالیت‏هاى خود قرار داده بودند، مى‏دانستند که اگر افراد بشر بخواهند به مقام هماهنگى و اتحاد برادرى و برابرى که اصیل‏ترین آرمان انسانى است، نائل شوند، قطعاً باید در صفات عالى و اخلاقىِ شایسته و والا که عوامل کمال هستند، به هم برسند، نه در مراحلِ پستِ حیوانى و صفات جمادى و ماشینى.

اثری که پیش روی دارید، سیزدهمین مجموعه آثار علامه محمدتقی جعفری است که به فلسفۀ اخلاق و تعلیم و تربیت می‌پردازد. در این مجموعه آثار، جنبۀ واقعی و تاریخی برخی روش‌های اخلاقی مورد بررسی قرار گرفته و سپس به تعریف اخلاق و اهمیت تعلیم و تربیت پرداخته شده است. در ضمن، برخی از مطالب این مجلد، قبلاً به صورت کتاب‌های مستقل منتشر شده است، مانند: اخلاق و مذهب، ارکان تعلیم و تربیت. سایر مطالب نیز از مجلدات ۱، ۹، ۱۰، ۱۷، ۲۲، ۲۴ و ۲۶ ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه اخذ شده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

15 − ده =