• 0
  • ۰
  • 19

«مجموعه رسائل» مفسر کبیر شیعه

جلد سوم کتاب «مجموعه رسائل»، اثر مفسر کبیر شیعه علامه سید محمد حسین طباطبایی صاحب المیزان، که به همت موسسه بوستان کتاب منتشر شده، شامل چند رساله است که هر کدام به تناسبی، به عربی نوشته شده و سپس به همت بعضی از شاگردان ایشان، به فارسی ترجمه شده است.


این اثر از مرحوم علامه شامل چند بخش است؛ بخش اول و دوم شامل تعلیقاتی چند از علامه بر دو کتاب ارزشمند «بحارالأنوارعلامه مجلسی» و «أصول کافی شیخ کلینی» است که در زمان تجدید چاپ آن دو اثر گران سنگ، به درخواست بعضی از علاقمندان، مرقوم شد و در پاورقی ها درج گردید؛ اما متأسفانه نقد علمی ـ منطقی علامه بر بعضی از آراء و نظرات مؤلفان بزرگوار، با هجمه عجیبی از قم و نجف، روبرو گردید که در نتیجه مرحوم استاد علامه مجبور شد از ادامه نقد و بررسی و یا اضافه تعلیقات بر مجلدات بعدی، خودداری کند و به این ترتیب خسارت بزرگی بر دنیای علم و دانش شیعی وارد آمد که دیگر قابل جبران نخواهد بود.

بخش سوم، تعلیقات استاد در رابطه با تفسیر آیات مربوط به ذوالقرنین است که استاد علامه برداشت خود را درباره این شخصیت، با دید آزاداندیشانه خود بیان نموده و نظری بر خلاف مفسران پیشین، اعلام و مرقوم داشته است.

بخش چهارم این مجموعه در رابطه با خلقت انسان نخستین و مسئله تکامل است. مرحوم استاد علامه طباطبایی برای تکمیل بحث خود در تفسیر آیات سوره نساء، در امر پیدایش نخستین انسان و پاسخی علمی بر نظریه مرحوم دکتر یدالله سحابی که در کتاب «خلقت انسان» آن را به تفصیل مطرح ساخته، این بحث را مرقوم داشته است.

رساله پنجم و پایانی جلد سوم مجموعه رسائل، تعلیقات و بحث های مرحوم علامه درباره اعجاز و معجزه از دیدگاه قرآن مجید است که این مباحث با ویراست دو نفر از فضلای محترم در سال ۱۳۶۲ از سوی «موسسه علمی-فرهنگی علامه طباطبایی» و به عنوان نخستین رساله از مجموعه «رسائل صدگانه» استاد، منتشر شده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

1 × 4 =