• 0
  • ۰
  • 14

نقد و بررسی گزارش‌های زندگانی پیش از بعثت پیامبر (ع)

پژوهش در تاریخ اسلام، به ویژه پرداختن به آن چه در شناخت و شناسایی رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه وآله وسلم) نقش آفرین است، از دغدغه های بنیادین و سیاست های راهبردی مجامع حوزوی و مراکز اسلامی، از جمله این پژوهشکده است. آنان که در دوره های اخیر در وادی معرفی پیامبر و تاریخ اسلام گام نهاده اند اندک نبوده و به راستی دستاوردهای درخوری نیز عرضه داشته اند، اما بی گمان ورود متخصصانه و مبتنی براصول و قواعد پژوهشی در هر دانشی، ضرورت دانشورزی عصر کنونی است. بنابراین، شایسته است آنان که در علوم انسانی پای به عرصه تحقیق می نهند با روش پژوهش علمی آشنایی داشته و در این باب زانوی تلمّذ به زمین زده باشند.
تاریخ در عصر حاضر، برخلاف پندار گذشتگان، اطلاعات پراکنده گردآوری شده از چند کتاب یا سرهم بندی مطالبی به منظور دست یابی به هدفی
از پیش تعیین شده نیست و تحلیل آن نیز ارائه توضیحات و توجیهات به ظاهر تعلیلی در خصوص برخی پدیده ها یا عملکرد آدمیان نمی باشد، بلکه این دانش همچون دیگر علوم، روشی تعریف شده و علمی دارد، از این رو یافته های مطالعات فردی هر علاقه مندی که انگیزه تنها سرمایه او باشد، نمی تواندعلمی و قابل قبول تلقی گردد.

پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت: برای معرفی صحیح ادواری از تاریخ اسلام یا مربوط به آن، به حوزه هایی وارد شده و بر آن است تا با انجام پژوهش های روش مند، برخی از زوایای تاریک تاریخ این دوره را بشکافد و گاه به نقد آن چه رواج دارد، بپردازد. زندگی پیامبر اسلام بر همین اساس و نیز به دلیل اهمیت شناخت هر چه بیشتر آن و الگوگیری و پیروی از سنت های آن حضرت، در دستور کار قرار گرفت و بی گمان این شناسایی تنها به عصر نبوت و دوران برانگیختگی آن حضرت محدود نمی شود، بلکه زمانه های پیشتر از آن نیز در خور بذل توجه و امعان نظر عالمانه است.
بدیهی است بزرگی شخصیت پیامبر و عظمتی که ایشان در اذهان مسلمانان یافته، زمینه هایی را برای سودجویی دسته ای از افراد فراهم کرده که خود موجب پیدایش اخباری گزافه و مجهول شده است. و بی تردید، این دسته روایات که گاه از ناحیه دین داران کم اندیش و گاه از سوی دشمنان مغرض برساخته شده اند، برای اهل نظر و خرد، جز آزردگی خاطر و اندوه نمی آفریند و لاجرم مسئولیتی بر دوش اهل تحقیق بار می گردد تا با سلاح قواعد دانشی وعقاید صحیح به مبارزه با آن ها بپردازند. کتاب نقد و بررسی گزارش های زندگانی پیش از بعثت پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) که با قلم جناب حجت الاسلام آقای رمضان محمدی لباس وجود یافت، گامی در این راستا به شمار است و این پژوهشکده زحمات وی را قدر می داند.


تحلیل و بررسی تاریخ‏نگاری زندگی پیامبر اسلام (ص) پیش از رسالت آن حضرت و نقد روایات و اخبار ساختگی در این‏باره می‏ باشد. پژوهش حضار بر آن است تا این قبیل از گزارش‏ها را شناسایی کرده و براساس اصول و روش ارزیابی و تحلیل، میزان اعتبار و اتقان آن‏ها را بررسی نموده و به نقد بکشد. از این رو نگارنده ابتدا به بررسی روایات تاریخی قبل از بعثت پرداخته و مطالعه اجمالی در باب روایات زندگانی پیش از بعثت پیامبر اسلام انجام می‏دهد. سپس دیدگاه محققان معاصر را درخصوص زندگانی قبل از بعثت پیامبر منعکس کرده و میزان صحت و سقم این روایات و گزارشات را بررسی می‏نماید.

 

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

هجده − هفت =