• 0
  • ۰
  • 4

گزیده کتابشناسی تاریخ تشیع

در دهه های اخیر موضوع شیعه شناسی و آشنایی با پیشنیه تاریخی این مذهب، محافل علمی جهان را به خود متوجه کرده و اهداف سیاسی و استعماری به خصوص پس از انقلاب اسلامی و همچنین حوادث عراق سبب شد شیعه و تاریخ آن، کانون توجه جهانیان و مراکز علمی آنان قرار گیرد.
کتاب های معرفی شده در گزیده کتاب شناسی تاریخ تشیع به موضوعاتی چون پیدایش تشیع، اوضاع شیعه در عصر ائمه و دوران غیبت، دولت های بزرگ و کوچک شیعی مذهب، نقش شیعیان در تدوین و گسترش علوم، تاریخ فرقه های شیعی ،تاریخ محلی و پراکندگی جغرافیایی شیعه در جهان، شخصیت های شیعه و برخی موضوعات دیگر می پردازد.
بخش های اصلی این کتاب عبارتند از:
فصل اول: کلیات
فصل دوم: تاریخ عمومی
فصل سوم: تاریخ سیاسی
فصل چهارم: فرهنگ و تمدن
فصل پنجم: تاریخ فرقه ها و انشعابات فکری
فصل ششم: تاریخ محلی
فصل هفتم: شخصیت شناسی
فصل هشتم: تاریخ اجتماعی


مجموعه‎ای است شامل گزیده‎ای توصیفی از کتاب‎شناسی شیعه و فرقه‎های منتسب به آن و شامل معرفی پانصد و دوازده عنوان کتاب در موضوعات مختلف رشته تاریخ شیعی است. گردآورندگان کل مجموعه را در هشت بخش تنظیم نموده‎اند که عبارتند از کلیات، تاریخ عمومی، تاریخ سیاسی، فرهنگ و تمدن، تاریخ فرقه‎ها، تاریخ محلی، شخصیت‎شناسی و تاریخ اجتماعی. با این حال هر کدام از بخش‎ها شامل موضوعات متعدد مرتبط با آن می‎باشد و کتاب‎های هر بخش به صورت موضوعی در آن فصل‎ها آمده است. در معرفی کتاب‎ها، علاوه بر مشخصات کتاب، مضامین و مطالب مندرج در آن نیز به صورت کلی و کوتاه مورد اشاره قرار گرفته است. در انتهای کتاب، نمایه آمده است. همچنین ذیل عنوان ابداعی کتب بدخوان، فهرستی از کتاب‎های بررسی شده که بیشتر رویکرد کلامی، فقهی و غیره داشته و ارتباط مستقیمی با تاریخ تشیع نداشته‎اند، ارایه شده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

7 + 12 =