• 0
  • ۰
  • 27

افزایش کم سابقه جمعیت مسلمانان روسیه در سال جاری

افزایش کم سابقه جمعیت مسلمانان روسیه در سال جاری

رئیس اداره روحانیت مسلمانان روسیه از افزایش کم سابقه تعداد مسلمانان روسیه در سال جاری میلادی خبر داد.


“راویل عین الدین” رئیس اداره روحانیت مسلمانان روسیه، اظهار داشت: امروزه تعداد افراد جلب شده مختلف در روسیه به دین اسلام نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر شده و تعداد مسلمانان در این کشور از ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۷ به ۲۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ و در سال میلادی جاری این تعداد به ۳۰ میلیون نفر رسیده است.

او افزود: قابل توجه است که با ورود علمای اهل تشیع از جمله ایران به کشور روسیه مذهب شیعه در این کشور بسیار ترویج گشته به طوری که در حال حاضر بیش از ۳ میلیون شیعه در شهر های مختلف این کشور زندگی می کنند.

رئیس اداره روحانیت مسلمانان روسیه تاکید کرد: مسلمانان و شیعیان این کشور بیشتر در شهر هایی مانند مسکو، سپترزبورگ و منطقه سیبری ساکن هستند.

راویل عین الدین ادامه داد: از سال ۲۰۷ تا کنون بیش از ۶ میلیون مسجد در شهر های مختلف روسیه احداث شده است.

او اضافه می کند: آنچه حائز اهمیت بوده و در این ابتدای کلام بایستی به آن بپردازیم بحث موقعیت روسیه است ، فدراسیون روسیه از لحاظ جغرافیایی حتی در درون مرزهای کاهش یافته بعد از شوروی، وسیع‌ترین سرزمین ملی در جهان است.

رئیس اداره روحانیت مسلمانان روسیه گفت: با وجود این، روسیه در شمال و شرق، سخت‌ترین شرایط اقلیمی جهان و در جنوب و غرب مرزهای عمدتا حفاظت نشده‌ای با چندین تمدن متفاوت و اغلب متخاصم را دارد.

عین الدین ادامه داد: آنها از جمله آخرین مردم اروپا بودند که تغییر دین و آیین دادند، آنها مسیحیت ارتدوکس را برگزیدند که یکی از قدیمی‌ترین شاخه‌های این دین است که کمتر از سایر فرقه‌های مسیحیت دست‌خوش تغییر گردیده است؛ روس‌ها، این مذهب را اساس و محور فرهنگ خود در دوره مدرن قرار دادند و سابقه آنها در این زمینه، بسیار طولانی تر از مردم سایر ملت‌های بزرگ مسیحی در اروپا بوده است.

او تصریح می کند: وضعیت ویژه اسلام و مسلمانان و مطالعه موردی این تحقیق که شیعیان می باشد، در فدراسیون روسیه، آن را به واقعیتی غیرقابل چشم‌پوشی در صحنه اجتماع، قدرت و سیاست در این کشور پهناور مبدل کرده است و جریان های تندرو و قرائت‌های افراطی از اسلام که به ویژه در شمال قفقاز و با اتکا به آموزه‌های سلفی و وهابی به مسأله‌ای امنیتی برای روسیه مبدل شده‌اند و از سوی دیگر، توجه ویژه‌ای را در نهادها، شخصیت‌ها و مراکز تصمیم‌ساز و موثر این کشور برانگیخته است.

رئیس اداره روحانیت مسلمانان روسیه یادآور شد: البته نباید فراموش نمود که این مطلب درخصوص کلیت مسلمانان صدق می کند، چراکه بحث حاضر درصد شناسی موقعیت و جایگاه اجتماعی و فرهنگی شیعیان این کشور می باشد.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 × 3 =