• 0
  • ۰
  • 60

«اهل بیت(ع) در مصر»

«اهل بیت(ع) در مصر»

کتاب «اهل بیت(ع) در مصر» به اهتمام و کوشش استاد سیدهادی خسروشاهی، و با ترجمه محمد مقدسی از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منتشر شده است.


این کتاب جامع ترین مطالب تاریخی را درباره مراقد اهل بیت(ع) در مصر در خود جای داده است که مجموعه ای از مقالات و رساله های شخصیت های برجسته علمی و مذهبی مصر در این باره است. متن عربی این کتاب با استفاده از منابع متعدد و معتبر اهل سنت، گردآوری و تنظیم شده و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و اینک ترجمه فارسی آن در اختیار علاقمندان و پژوهشگران قرار داده شده است.

این کتاب از سه مقدمه، ۱۳ بخش و دو پیوست تشکیل گردیده است.

در ابتدا مقدمه مرکز تحقیقات مجمع تقریب مذاهب اسلامی، به قلم استاد شوقی محمد آمده است. بخش های سیزده گانه کتاب عبارتند از:

بخش اول، جایگاه و منزلت اهل بیت(ع) (به قلم النبوی جبر سراج)، اهل بیت(ع) در مصر (نوشته الشیخ عبدالحفیط فرغلی و احمد ابوکف)، ساداتی که در مصر به خاک سپرده شده اند (نوشته حنفی المحلاوی)، مرقد حسینی (نوشته دکتر سعاد ماهر) و امام حسین(ع) (نوشته مأمون غریب).

بخش دوم، به مقالاتی درباره بانو زینب (ام الشهداء) اختصاص دارد که: چهار مقاله از علی احمد شلبی، صافیناز کاظم، حنفی المحلاوی و دکتر سعاد ماهر را در بردارد.

بخش سوم، به بانو نفیسه اختصاص دارد که: توفیق ابوعلم، حنفی المحلاوی و دکتر سعاد ماهر در سه مقاله مجزا، به زندگی و فعالیت های این بانوی خاندان اهل بیت(ع) می پردازند.

بخش چهارم، نویسندگان در چهار مقاله مجزا زندگی بانو سکینه دختر امام حسین(ع) را تحلیل و تبیین می کنند.

بخش پنجم، مجدی فتحی السید و حنفی المحلاوی در دو مقاله به زندگی بانو فاطمه÷ دختر امام حسین(ع) می پردازند.

بخش ششم به بانو رقیه، دختر امام علی(ع) اختصاص دارد و دکتر حمزه النشرتی و حنفی المحلاوی در دو مقاله این شخصیت خاندان اهل بیت(ع) را معرفی می کنند.

بخش هفتم و هشتم، هر کدام در یک مقاله، زندگانی ابراهیم فرزند امام حسن(ع) و حسن الانوار (نواده امام حسن(ع)) را بیان می کنند.

بخش نهم و دهم، حنفی المحلاوی به شخصیت و سیره زیدبن علی زین العابدین(ع) و محمد الجعفری، فرزند امام جعفر صادق(ع) می پردازد.

بخش یازدهم دو مقاله از حنفی المحلاوی و دکتر سعاد ماهر درباره بانو عایشه، دختر امام جعفر صادق(ع) و سیره اوست.

بخش دوازدهم هم مقاله ای درباره بانو کلثوم، نواده امام جعفر صادق(ع) دارد.

بخش سیزدهم هم النبوی جبر سراج در مقاله ای به زیارت قبور اهل بیت(ع) می‎پردازد.

پایان بخش کتاب هم سه پیوست درباره کتاب اخبار الزینبات (درباره زندگی حضرت زینب÷ و سند تاریخی درباره آرامگاه این بانو در مصر)، مالک اشتر و محمدبن ابوبکر آمده است.

چاپ نخست عربی این کتاب در ۲۰۰ صفحه از سوی دارالهدف در سال ۱۴۲۲ قمری و چاپ دوم آن نیز از سوی مکتبه الشروق الدولیه در سال ۱۴۲۵ ق / ۱۳۸۳ ش در بیش از ۳۳۰ صفحه در قاهره منتشر شد. چاپ اول ترجمه این کتاب در سال ۱۳۹۰شمسی، در ۵۳۶ صفحه، قطع وزیری، از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به جامعه فرهنگی ومذهبی کشور عرضه شده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهارده − نه =