• 0
  • ۰
  • 17

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:

تدوین پروژه «مهدویت‌پژوهی؛ تطورات و آسیب‌ها»

تدوین پروژه «مهدویت‌پژوهی؛ تطورات و آسیب‌ها»

حجت الاسلام الهی گفت: پروژه «مهدویت‌پژوهی؛ تطورات و آسیب‌ها» در دو فاز پژوهشی و آموزشی یعنی آسیب شناسی پژوهشی و آموزشی در حوزه مهدویت با نگاه تطوری دنبال می‌شود.


حجت الاسلام والمسلمین حسین الهی عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: پروژه «مهدویت‌پژوهی؛ تطورات و آسیب‌ها» در قطب بنیادهای نظری و نظام متقن علوم انسانی و اسلامی قطب‌های فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی به تصویب رسیده است.خروجی این پروژه، کتابی در حدود ۲۵۰ صفحه خواهد بود که در دو فاز پژوهشی و آموزشی یعنی آسیب شناسی پژوهشی و آموزشی در حوزه مهدویت با نگاه تطوری دنبال می‌شود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: در فاز اول، مقاطع چاپ و نشر پژوهشگاه و کتاب‌های مهدویت را در چهار مقطع تعریف کردیم؛ در خصوص مقطع «صدر اسلام تا پایان عصر غیبت صغرا» هر اثری در حوزه مهدویت پژوهشی در قالب کتاب و مقاله بوده را بررسی کردیم و آسیب‌ها و نواقص آنها را مورد بررسی قرار دادیم.

وی افزود: مقطع دوم در «ابتدای غیبت کبری شروع شده تا پایان قرن سیزدهم»، را شامل می‌شود که کتاب‌های مهدویت و آثار و خروجی‌های این حوزه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و آسیب‌ها و محسنات بیان شده است.

حجت الاسلام والمسلمین الهی نژاد اظهار کرد: مقطع سوم مشتمل بر «ابتدای قرن سیزدهم تا پایان این قرن» تحت عنوان «سامرا» لقب دادیم که مکان سامرا که منزل و محل سکونت حضرت ولی عصر (عج) بودرا بررسی و تحلیل کردیم و محسنات، آسیب‌ها و چالش‌ها را مطرح کردیم.

وی گفت: مقطع چهارم، از «ابتدای قرن چهاردهم تا کنون» تحت عنوان «مکتب خمینی» نامگذاری کردیم و این دوره، شروع انقلاب اسلامی تا کنون است که کتاب‌های مهدویت را در قالب پایان نامه‌ها و گفت و گو بررسی کردیم و آسیب‌ها، چالش‌ها و محسنات را مورد بررسی قرار دادیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: در فاز دوم پروژه «مهدویت‌پژوهی؛ تطورات و آسیب‌ها»، در دو بخش آسیب شناسی دانشی حوزه مهدویت و آسیب شناسی نسبت به حوزه آموزشی مهدویت که همان مشکلات مراکز آموزشی مهدویت بود را دنبال کردیم.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × چهار =