• 0
  • ۰
  • 67

دکترسبحانی:

موج سهمگین شیعه شناسی در غرب به راه افتاده است

موج سهمگین شیعه شناسی در غرب به راه افتاده است

مؤسس موسسه البیان للتواصل و التاصیل گفت: امروز موج عظیم شیعه پژوهی به‌صورت سهمگین در غرب به راه افتاده و اطلاعاتی که این مراکز از مباحث شیعی دارند بعضاً بیش از اطلاعات موجود در بین ماست.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی با اشاره دو نگاه موجود به پژوهش اظهار داشت: برخی از افراد وقتی نام پژوهش می آید به آن به عنوان یک کالای لوکس و تزئینی در جامعه علمی می نگرند، متاسفانه این نگاه تشریفاتی در حوزه و دانشگاه وجود دارد و تا این نگاه اصلاح نشود، ما نمی توانیم به جایگاه واقعی پژوهش برسیم.

رئیس مرکز تخصصی امامت گفت: پژوهش برای برداشتن موانع، افق گشایی در مسیر حیات و پیشبرد اهداف در جامعه است و نمی توان پژوهش را هدف دانست.

موسس مؤسسه البیان للتواصل و التأصیل تاکید کرد: اگر ما بخواهیم به تعداد کتاب ها اکتفا کنیم و تعدد پژوهش ها را عامل پیشرفت بدانیم، راه ناصواب را پیموده ایم؛ منطق حقیقی پژوهش حل مشکلات بوده و اگر بخواهیم شاخصی برای موفقیت پژوهش ها تعیین کنیم باید ببینیم این پژوهش ها چه مقدار از مسائل را حل و مسیر را روشن کرده اند.

دکتر سبحانی تاکید کرد: ما به جای اینکه به یک موضوع توجه کنیم، باید آن موضوع را در مجموعه مسئله ها ببینیم، ما باید به یک شبکه عام و کلان برسیم و اگر به شبکه علمی دست پیدا نکنیم، نمی توانیم به سازمان عام پژوهش برسیم.

او اضافه کرد: تکامل پژوهش و توسعه آن زمانی رخ می دهد که ما از تک مسئله ها به گروه مسئله ها منتقل شویم و از موضوعات موردی و اقتضائی به کلان پروژه ها برسیم.

رئیس مرکز تخصصی امامت اظهار داشت: یکی از ضرورت های بسیار مهم رسیدن به یک شبکه تحقیقات حوزوی در علوم بوده و پایه این شبکه نظام موضوعات است، تصمیم گیران باید نقشه راه برای نظام موضوعات ترسیم کنند، اگر این اتفاق رخ ندهد پژوهش های تکراری انجام می شود که ربطی به مسئله ندارد.

وی مطرح کرد: علی رغم کارهای فراوانی که انجام شده، نسبت به آن چیزی که باید انجام دهیم راه درازی در پیش داریم و اگر به وضعیت موجود و نوع مطالعات خود راضی شویم، آغاز درجا زدن در عرصه مطالعات مهدویت خواهد بود.

دکتر سبحانی کارهایی را که مراکز غیرشیعی در باب تفکرات شیعه انجام داده اند را مورد توجه قرار داد و مطرح کرد: اینکه ما صرفا به خودمان بپردازیم و به رقبا بی توجه باشیم، یک خطر بزرگ در عرصه علم و پژوهش به شمار می رود، جریان شیعه پژوهی معاصر که بیش از سه دهه سابقه پژوهشی دارد، عملا عرصه را برای ما تنگ می کند و اگر ما در عرصه مفاهیم شیعه مانند مهدویت کار نکنیم، دیگران گوی رقابت را از ما می ربایند.

موسس مؤسسه البیان للتواصل و التأصیل بیان کرد: ما عقب ماندگی های فراوانی داریم، در عین حال افق های بلندی نیز پیش روی ماست، در ۳۰ سال گذشته مجموعه محققان ما در عرصه مهدویت مجموعا ده نفر نبود اما امروز جوانان بسیاری وارد این عرصه شده اند، اما از طرف دیگر این نکته نیز باید مورد توجه قرار بگیرد که در ۳۰ سال گذشته در عرصه مهدویت مسائل به اندازه امروز مطرح نبود.

رئیس مرکز تخصصی امامت با اشاره به مطالعات تاریخی در حوزه مهدویت و امامت تصریح کرد: یکی از ویژگی های دوران معاصر توجه به تاریخ بوده و در گذشته این نگاه تاریخی کمتر وجود داشت.

او خاطرنشان کرد: امروز موج عظیم شیعه پژوهی به صورت سهمگین در غرب به راه افتاده و اطلاعاتی که این مراکز از مباحث شیعی دارند بعضا بیش از اطلاعات موجود در بین ماست.

دکتر سبحانی تاکید کرد: روش شناسی تاریخی و پدیدارشناسی یکی از اهرم های مهم در راه پیشرفت علمی بوده و استفاده از این موارد به معنای عدول از روش های علمی نیست، بلکه این ها ابزار هایی اند که موردنیاز امروز ما هستند.

موسس مؤسسه البیان للتواصل و التأصیل خاطرنشان کرد: معتقدیم در حوزه مهدویت و امام چهار بعد باید مورد توجه قرار گیرد، نخست نهاد امامت است، ما اعتقاد داریم که امامت یک نهاد بوده و جامعه شیعه بدون اهتمام به امام شکل نمی گیرد.

رئیس مرکز تخصصی امامت تصریح کرد: امام موسی کاظم بیشترین زندان و حصر را در بین امامان ما دیده اند، اما بزرگترین شبکه وکالت در این زمان شکل می گیرد، اوج شکوفایی جامعه شیعه در عصر امام کاظم(ع) شکل می گیرد، بنابراین امام وقتی در وضعیت خفقان قرار گرفته است نیز ارتباط خود را با جامعه حفظ می کند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج × 4 =