• 0
  • ۰
  • 7

آیت‌الله سبحانی:

صحیفه سجادیه را کتاب درسی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه کنید

صحیفه سجادیه را کتاب درسی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه کنید

آیت‌الله العظمی سبحانی طی پیام تصویری به اختتامیه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) اظهار کرد: صحیفه سجادیه کتاب درسی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه شود.


مراسم اختتامیه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) صبح امروز دوشنبه ۲۴ شهریور با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

آیت الله العظمی جعفر سبحانی، مرجع تقلید شیعیان به همین مناسبت پیام تصویری به اختتامیه این کنگره ارسال و طی سخنانی ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این کنگره سالیانه گفت: ائمه (ع) حقوق بزرگی دارند و هرچه که زمان بگذرد حقانیت آنان برای مردم و جهانیان روشن‌تر می‌شود. جناب بخاری و مسلم در دو صحیح خود حدیث اثنی عشر را نقل کردند که پیامبر گرامی فرمود: این امت من عزیز است به وسیله ۱۲ امام، ۱۲ خلیفه.

این مرجع تقلید در ادامه اظهار کرد: ۱۲ خلیفه که عزت اسلام به آنان منوط است؛ البته دیگران کوشش می‌کنند که این ۱۲ نفر را بر چهار خلیفه اول و بعدا هم بر خلفای اموی و عباسی منتقل کنند در حالی که آنان توجه ندارند که عزت اسلام باید به وسیله این ۱۲ خلیفه احیا شود، آیا خلفای اموی واقعا مظهر عزت اسلام بودند؟ در واقع جریان عاشورا عزت اسلام بود یا کشتن مردم مدینه عزت اسلام بود؟

آیت الله العظمی سبحانی افزود: در میان اهل بیت (ع) امام سجاد (ع) برنامه خاصی داشت؛ زیرا در زمانی زندگی می‌کرد که جامعه از نظر اخلاقی سقوط کردند، کسانی که تاریخ آن زمان را ببینند، کَاَنه جامعه اسلامی آن جامعه اسلامی نبود و درمیان آنان کارهای خلاف و غلط و غیر صحیح که نمی‌خواهم از آنها نام ببرم رواج بیشتری در مکه و مدینه داشت.

او تصریح کرد: امام سجاد (ع) اولین وظیفه خود را در این دید که به اصلاح جامعه بپردازد، در نتیجه به وسیله ادعیه و برنامه‌های دیگر جامعه را به سوی صلاح رهبری کرد.

این مرجع تقلید گفت: از این مساله غفلت نکنیم که همه وظیفه امام قیام مسلحانه نیست؛ خِیر! دعاهای حضرت که در جامعه منتشر می‌شد، یک نوع تاثیر در بالا بردن اخلاق جامعه بود. من عباراتی که مورخین در آن زمان می‌نویسند به زبان نمی‌آورم. اولین قدم اصلاح جامعه به وسیله بالا بردن اخلاق بود، همچنین امام سجاد (ع) جریان عاشورا را زنده نگه داشت، البته امام هر موقع آب می‌بیند گریه می‌کند؛ رویکردهایی از این دست هرچند که ممکن است ریشه عاطفی داشته باشد اما ریشه سیاسی هم دارد و آن حضرت می‌خواهد که این جریان در تاریخ بماند، این جریان درسی است برای امت و حضرت برای باقی ماندن آن تا روز قیامت کوشش کرد.

آیت الله العظمی سبحانی افزود: علاوه بر این امام سجاد (ع) کادری را به عنوان علمای اخلاق تربیت می‌کرد که بتوانند در جامعه کارهای اخلاقی انجام دهند، اما نسبت به مسایل سیاسی هم توجه داشت و زمانی که دعای مکارم اخلاق را مطالعه می‌کنیم این جریان‌ها در این دعا مذکور است.

وی در بخش دیگری از این پیام تصویری با اشاره به دستگیری امام سجاد (ع) از نیازمندان به صورت ناشناس تصریح کرد: راوی می‌گوید بعد از شهادت امام سجاد (ع) فهمیدیم کسانی که به ایتام و بیچارگان کمک می‌کرد کسی جز امام سجاد (ع) نبود.

آیت الله العظمی سبحانی در پایان گفت: به دو مساله سفارش می‌کنم، اولا کتاب صحیفه سجادیه یک کتاب درسی باشد، اگر همه ادعیه حضرت هم مناسب نباشد، دعاهای مخصوصی از آن انتخاب شده و در مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تدریس شود، ثانیا امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود ۵۰ حق را بیان کرده است که اگر امروز مطرح شود کانه امام (ع) این روزها و اوضاع را می‌بیند و این حقوق را بیان کرده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج × سه =