• 0
  • ۰
  • 31

رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه:

پرچم شیعه و علوم دینی اهل بیت را در دنیا پرآوازه کنیم

پرچم شیعه و علوم دینی اهل بیت را در دنیا پرآوازه کنیم

رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه گفت:باید پرچم شیعه و علوم دینی اهل بیت را در دنیا پرآوازه کنیم.


حجت الاسلام والمسلمین عشرتی در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ رشته فلسفه اسلامی مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه(خواهران) اظهار داشت: اگر انسان به محیط مؤسسه و محیط کار علاقه داشته باشد، خانه دوم او محسوب می شود و خاطرات ماندگاری برای انسان خواهد داشت.
وی گفت: برخی با یک دنیا آرزو وارد دروس حوزه می شوند و نگاه مقدس گونه ای دارند که درست هم همین است، در حالی که ممکن است برخی از این رشته ها مانند: فلسفه و مشاوره در محیط دانشگاهی هم وجود داشته باشد اما حوزه را ترجیح می دهند که این دروس را در حوزه سپری کنند که ممکن است معنویت و امنیت محیط حوزه دلیل این انتخاب باشد.
* باید خود را بدهکار حوزه بدانیم
وی افزود: مهم این است که شما عزیزان با نظم و انضباط و برنامه ریزی بتوانید خوب بهره برداری کنید؛ مقام معظم رهبری(مدظله العالی) خیلی روی خوب درس خواندن طلاب و دانشجویان تأکید دارند، همچنین تعهدی که هر طلبه باید نسبت به دانش خود داشته باشد، مسئله مهمی است و ما باید خود را بدهکار حوزه بدانیم.
حجت الاسلام والمسلمین عشرتی اظهار داشت: نباید طوری باشد که ما در حوزه تحصیل کنیم ولی بعد از فارغ التحصیلی حوزه را فراموش کرده و پشت سر خود را هم نگاه نکنیم؛ طلاب به نحوی بورس تحصیلی هستند و هزینه ای برای تحصیل نمی دهند لذا باید خود را مدیون حوزه و معارف اهل بیت(ع) و جامعه و نظام بدانند.

* در مسیر طلبگی باید هم عزم جدی داشته باشیم
وی افزود: در مسیر طلبگی باید هم عزم جدی داشته باشیم و هم به ائمه(ع) توسل داشته باشیم تا علوم اهل بیت(ع) را در دنیا پرآوازه کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین عشرتی با اشاره به اهمیت علم در پیشگاه خداوند اظهار داشت: البته شرط این مسئله اخلاص و برای خدا درس خواندن و تحمل کردن است و ما اگر سختی را تحمل کنیم، خدا هم به عمر، ذهن و فکر ما برکت می دهد و باید تلاش از ما باشد و برکت از خداوند؛ عالمان زیادی بوده اند که چون اخلاص قوی و زیاد نداشتند، بدون نام و نشان ماندند و عمرشان برکت نکرد؛ با خدا عهد ببندیم که ما خوب درس می خوانیم و مهارت می آموزیم و خدا اِن شاء الله تاثیرگذاری را عنایت خواهد کرد.
وی گفت: اگر کسی تعلیم و تعلمش برای خدا باشد، در ملکوت آسمان ها از او به بزرگی یاد خواهد شد و نام نیک و ماندگاری از او باقی می ماند، مانند کسی که در محیط کشوری و جهانی شناخته می شود که قابل مقایسه با فرد شناخته شده در محیط یک دانشگاه و مدرسه و استان و شهر نیست.
* حضور جدی بانوان با سلاح دانش می تواند مؤثر باشد.
رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه(خواهران) تصریح کرد: امروز حوزه خواهران رشته های متعددی را تعریف کرده و زمینه را به خوبی برای تحصیل خواهران فراهم کرده تا بتوانند منشأ اثر باشند؛ در دهه ۶۰ خواهران در محیط علمی خیلی جایگاهی نداشتند ولی امروز اگر فردی از استخوان بندی علمی خوبی برخوردار باشند، محیط کار به خوبی فراهم است.
وی افزود: ممکن است در برخی محیط ها به بانوان میدان ندهند ولی ما باید مُصرانه حضور یابیم.
حجت الاسلام والمسلمین عشرتی اظهار داشت: طبعاً حضور جدی بانوان با سلاح دانش می تواند مؤثر باشد، البته در برخی مواقع هم ما خودمان مصرانه پای کار نایستاده ایم.
وی گفت: تأکید مجدد من این است که باید در ضمن تحصیل، مباحث کاربردی داشته باشیم تا بعد از طی شدن سال های تحصیل بتوانیم از دانش خود بهره ببریم.
* حضور در یک مقطع تحصیلی نقطه عطفی برای انسان است
حجت الاسلام والمسلمین عشرتی همچنین در نخستین دوره پذیرشی رشته مشاوره مؤسسه آموزش عالی معصومیه و در جمع بانوان طلبه سطح سه، با بیان اینکه دروس این مؤسسه به علت کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود، تصریح کرد: حضور در یک مقطع تحصیلی نقطه عطفی برای انسان است؛ برخی با آرزوهای مقدس وارد یک رشته می شوند تا در آینده برای جامعه مثمر ثمر باشند ولی برخی ممکن است هدفشان در ابتدای درس مقدس نباشد و یا بدون شناختِ چندان وارد یک رشته شوند که طلبه در طول زمان می تواند با بازنگری در اهداف خود، انگیزه معنویش را ایجاد و تقویت کند.
وی با تاکید بر برنامه ریزی برای استفاده مناسب از تحصیل و ایجاد عزم جدی و توسل به ائمه(ع) و فاطمه معصومه(س)، افزود: کسی که در عرصه حوزوی پا می گذرد، نشان مقدس سربازی امام زمان(عج) را به گردن می آویزد؛ برخی از این رشته ها در دانشگاه هم هست ولی در محیط حوزه با نوعی تقدس و افتخار همراه است و همین وظیفه ما را سنگین می‌کند.
* ابراز تأسف از وضعیت نامناسب فرهنگی جامعه
رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه(خواهران) اظهار داشت: وقتی دفاع مقدس شروع شد، عده ای جانفشانی کرده و از همه هستی خود گذشتند و در برابر دشمن ایستادند و امروز هم اگر بر وضعیت فرهنگی و فضای مجازی و حقیقی جامعه مروری داشته باشیم، وضع مناسبی نداریم؛ لذا امروز تک تک ما در این زمینه مسئولیت داریم و باید با امام عصر(عج) تجدید عهدی بکنیم که بعد از فراگرفتن مطالب دینی در جهت پیشبرد علوم اهل بیت(ع) و معارف ایشان گام برداریم.
وی گفت: اگر صرفاً دنبال رفع مشکلات شخصی باشیم، توفیق لازم را نخواهیم داشت؛ هدف ما باید تعالی مکتب اهل بیت(ع) و پیشبرد این معارف باشد که در این صورت آنان حتماً به ما کمک خواهند کرد.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سه × 1 =