• 0
  • ۰
  • 16

کتاب “تاریخ مسکینجا” در داغستان روسیه منتشر شد

کتاب “تاریخ مسکینجا” در داغستان روسیه منتشر شد

با حمایت بنیاد ابن سینا و مشارکت دانشگاه دولتی داغستان،کتاب “تاریخ مسکینجا” توسط انتشارات صدرا چاپ و منتشر گردید.


این کتاب بر اساس نسخه خطی عربی که در کاوشهای سال ۲۰۰۹ در منطقه داکوزپارینسکی جمهوری داغستان پیدا شد، تالیف گردیده است. این نسخه خطی ارزشمند ،حاوی اطلاعات مهم تاریخی،فرهنگی و اجتماعی مردم این سرزمین است.این نسخه خطی به صورت فاکسیمیل در اثر مذکور منتشر گردیده است.

“مسکینجا” روستایی است شیعه نشین در داغستان که مانند دیگر روستاهای منطقه داغستان روسیه ،دارای تاریخی غنی و قدیمی است. در منابع تاریخی تاسیس و بنای این روستا را به ایرانیان نسبت داده اند و با وجود اینکه مسکینجا بارها مورد هجوم اقوام مختلف واقع شده هنوز آثار تمدن اسلامی و ایرانی در این منطقه و در تزئینات منازل و گچبری ها و کاشی کاری های مساجد به چشم می خورد.

در کتیبه های کوفی مسجد کاراکور نام مسکینجا و مختصری از تاریخ آن ذکر شده است. ارتباطات و تعاملات مردم این منطقه که بیشتر از قوم لزگین هستند و علاقه وافر آن ها به اسلام باعث شد در قرن پانزدهم مدرسه ای دینی در این روستا تاسیس شود .در سال ۱۹۷۵ و پس از کاوشهایی که در این منطقه صورت گرفت نسخه ای خطی از گلستان سعدی کتابت شده به سال ۱۴۰۹ میلادی یافت شد .

آنچه بیان شد گوشه ای بسیار اندک از تاریخ و اهمیت “مسکینجا” است که محقق برجسته مرحوم دکتر شیخ سعیدوف استاد دانشگاه دولتی داغستان و دو همکارشان دکتر زکریایف و نوروزوف به خوبی به آن پرداخته اند.

شرح و تببین تاریخ اسلام در روسیه به زبان آکادمیک و مستند و معرفی گنجینه های اسلامی  در روسیه از مهمترین اهدافی است که مولفین آن را دنبال می کنند.

بنیاد ابن سینا با هدف بررسی و تبیین ریشه های مشترک تاریخی و فرهنگی دو ملت ایران و روس اقدام به حمایت از تولید این اثر نموده است

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 × 2 =