• 0
  • ۰
  • 18

کتاب «روش‌شناسی استنباط احکام از آیات قرآن در سنت اهل‌بیت(ع)» آماده نشر شد

کتاب «روش‌شناسی استنباط احکام از آیات قرآن در سنت اهل‌بیت(ع)» آماده نشر شد

کتاب «روش‌شناسی استنباط احکام از آیات قرآن در سنت اهل بیت(ع)» نوشته حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر صادقی فدکی از سوی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد.


استنباط از قرآن نیازمند روش استنباط ویژه است و از آنجا که اهل بیت(ع) اشراف کامل بر علوم قرآن و معارف آن دارند و مفسر حقیقی قرآن هستند؛ لذا رجوع به فرمایش ایشان قطعاً نقش مهمی در برداشت از قرآن دارد.

در این پژوهش قواعدی که اهل بیت(ع) برای برداشت از قرآن فرموده‌اند گردآوری شده و یا توصیه‌هایی که ایشان به برخی صحابه در مواجهه با قرآن داشته‌اند، بیان شده است. کتاب تألیف شده و به پایان رسیده و در ۳۰۰ صفحه و سه فصل در آستانه چاپ قرار دارد و احتمالاً تا پایان امسال به دست مخاطبان و علاقه‌مندان خواهد رسید.

اهل بیت(ع) از اصول مختلفی برای استنباط از قرآن استفاده کرده‌اند و بدون آشنایی و توجه به این اصول، امکان برداشت از قرآن وجود ندارد؛ در روایات بیان شده که اگر کسی بدون این اصول، قواعد و روش‌ها به سراغ قرآن برود و مدعی برداشت از آن شود، هم خودش و هم دیگران را به هلاکت و گمراهی کشانده است.

آشنایی با علم لغت یکی از این اصول است. قواعد علم صرف و نحو و آشنایی با بسیاری از قواعد اصولی که در روایات آمده و شناخت ناسخ و منسوخ، محکم و متشابه و قاعده تفسیر قرآن به قرآن و سنت از جمله این موضوعات و روش‌هاست. برخی برداشت‌های بی‌قاعده آسیب فراوانی به معارف قرآنی وارد می‌سازد و ممکن است منجر به تفسیر به رأی شود که به هیچ وجه در مکتب اهل بیت(ع) پذیرفتنی نیست.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهار × یک =