• 0
  • ۰
  • 13

کتاب «ظرفیت‌های تمدنی علم کلام» منتشر می شود

کتاب «ظرفیت‌های تمدنی علم کلام» منتشر می شود

کتاب «ظرفیت‌های تمدنی علم کلام» که حاصل گفتگوهایی با محمدتقی سبحانی است از طرف پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به زودی منتشر می‌شود.


کتاب «ظرفیت‌های تمدنی علم کلام» حاصل گفتگوهایی با محمدتقی سبحانی است که با هدف بازخوانی «ظرفیت‌های تمدنیِ» «دانش کلام» صورت گرفته و حاصل آن ارائۀ یک دستگاه منسجم فکری است که نه تنها ناظر به نسبت کلام و تمدن است بلکه نسبت میان این دو و سایر دانش‌ها را در قالب یک «طبقه‌بندی نوین» دانشی نشان می‌دهد؛ طبقه‌بندی‌ای که در آن «مطالعات تمدنی» در نظام دانش‌ها، «جایگاهی اختصاصی» یافته و با کلام پیوندی درونی و عمیق پیدا کرده است.

در این گفتگوها «دانش کلام» دانشی منفعل و پاسخگو نیست بلکه کلام به مثابه دانشی فعال و برخوردار از سهم بنیادین در تأسیس تمدن نوین اسلامی تلقی می‌شود.

از این منظر رویکرد تمدنی به دین و تبیین دستگاه‌مند آموزه‌های دینی از جمله «ظرفیت‌های عام» ِ علم کلام در مطالعات تمدنی و تمدن‌سازی است و معرفت‌شناسی، دین‌شناسی، نظامِ فاعلیت، تکلیف، فلسفه بعثت انبیا، امامت و ولایت، و انسان‌شناسی نیز از جمله «ظرفیت‌های خاص» ِ علم کلام تعریف و ترسیم شده است.

این کتاب به اهتمام و تلاش حجت الاسلام عباس حیدری‌پور آماده و نهایی شده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

1 + پنج =