• 0
  • 0
  • 168

اولین همایش ملی اربعین در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

اولین همایش ملی اربعین،اعتلای نهضت حسینی تحقق تمدن نوین اسلامی با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در سالن شهید خود سیانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.


 اولین همایش ملی اربعین،اعتلای نهضت حسینی تحقق تمدن نوین اسلامی با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه و جمعی از پژوهشگران به صورت حضوری و مجازی در سالن شهید خودسیانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

اربعین شیرازه کتاب بندگی است

حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل نیز با بیان این همایش با همراهی دانشگاه‌های استان و دستگاه‌های اجرایی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد، گفت: جای خرسندی است که امروز اعلام کنیم به برکت نام امام حسین(ع)، برگزاری این همایش در سال آتی به صورت بین‌المللی مورد تصویب قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این همایش از مذاهب مختلف دریافت مقاله داشتیم، افزود: به خاطر شیوع بیماری کرونا نتوانستیم دعوت عمومی داشته باشیم و این همایش از شبکه تلویزیونی سبلان و صفحه رسمی روابط عمومی دانشگاه در اینستاگرام به صورت زنده پخش شد.

حسنی یکی از صفات مومن را خواندن زیارت اربعین عنوان کرد و گفت: اربعین شیرازه کتاب بندگی بوده و ثابت کرده است که نور خدا فراموش شدنی نیست و تا قیامت ادامه خواهد داشت.

رئیس اولین همایش ملی اربعین؛ اعتلای نهضت حسینی تحقق تمدن نوین اسلامی با بیان اینکه حضور میلیونی مردم در پیاده روی اربعین به ما نشان داد باید صبور باشیم و مقاومت برای همیشه ماندگار است، افزود: اربعین اوج مقاومت را به ما یاد داد و مایه عظمت امت اسلامی می باشد.

پذیرش ۱۱۰ مقاله از ۲۵۰ پژوهشگر در اولین همایش ملی اربعین

حسین محسنی دبیر علمی همایش به بیان گزارشی از روند همایش ملی اربعین پرداخت و اظهار کرد: به خاطر گیرایی محورها و بدیع بودن موضوعات حدود ۱۱۰ مقاله از ۲۵۰ پژوهشگر تحویل دبیرخانه همایش شد، که این مقالات توسط ۴۸ عضو کمیته علمی داوری متشکل از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه از ۱۳ استان داوری و مورد تایید قرار گرفت.

وی گفت: مقالات واصله از استان های مرزنشین و اهل سنت قابل توجه ترین نکته اولین همایش در موضوع اربعین بود.

همایش ملی اربعین حسینی، همایشی ماندگار در دانشگاه محقق اردبیلی

عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در این مراسم به تشریح فعالیت های علمی و فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی پرداخت و گفت: همایش ملی اربعین حسینی همایش متفاوت و ماندگاری است که در سال های آتی هم تداوم خواهد داشت.

وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی چهل و دومین سالگرد تاسیس خود را پشت سر گذاشته است گفت: در این سال ها موفقیت های متعددی کسب شده است.

وی با بیان اینکه این دانشگاه هم اکنون حدود ۴۰۰ نفر عضو هیات علمی و حدود ۱۱ هزار نفر دانشجو در مقاطع مختلف دارد، اظهار داشت: ۲۷۶ رشته تحصیلی در دانشگاه محقق اردبیلی وجود دارد که ۶۴ رشته در مقطع دکتری است.

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی هم در پیام مجازی گفت: زیارت اربعین نشانه مومن است و در زیارت اربعین نشانه های مومنین ذکر شده است.
وی با بیان اینکه دنیا عامل غفلت انسان است، تصریح کرد: تکبر هم باعث می شود که انسان خود را برتر از دیگران بداند.

راهپیمایی اربعین باید به یک اعتراض جهانی علیه قدرت اهریمنی تبدیل شود

آیت الله سیدحسن عاملی در مراسم اختتامیه اولین همایش ملی اربعین؛ اعتلای نهضت حسینی تحقق تمدن نوین اسلامی در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه خصوصیاتی که امام حسین(ع) دارد، هیچ یک از امامان ندارند، گفت: همچنین هیچ امامی زیارت اربعین ندارد، به جز امام حسین(ع).

وی افزود: تسلیت گفتن به معنای فراموش کردن است و نباید برای شهادت امام حسین(ع) نیز تسلیت بگوییم؛ چون قرار نیست امام حسین(ع) فراموش شود.

عاملی با بیان اینکه ابعاد مختلف راهپیمایی اربعین باید بررسی شود، تصریح کرد: راهپیمایی اربعین باید به یک اعتراض جهانی علیه قدرت اهریمنی تبدیل شود.

در پایان این همایش از دکتر محسن اعلایی، دکتر مسروره مختاری، آیدین ضیایی و دکتر ایران سلیمانی به عنوان صاحبان مقالات برتر تجلیل شد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ – ۱۱:۳۰:۴۹

شناسه خبر:

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

دوازده − 4 =