• 0
  • 0
  • 188

کنفرانس آموزشی اسلام وتشیع برای معلمان دینی مدارس انگلیس

 همایش آموزش معلمان دینی به منظور آغاز تدریس اسلام وآموزه های تشیع در مدارس انگلیس انجام شد.


سالن اجتماعات موسسه خیریه آیت الله خویی در لندن شاهد برگزاری کنفرانسی آموزشی برای آشنا ساختن معلمان تعلیمات دینی مدارس انگلیس با آموزه ها و عقاید مذهب تشیع بود.
در این کنفرانس که جمعی از معلمان دینی مدارس انگلیس از ادیان اسلام، مسیحیت ویهودی گردهم آمده بودند، توسط گروهی از کارشناسان، روحانیون و متخصصان، با اصول و اندیشه های بنیادین تشیع آشنا شدند.
همچنین در این کنفرانس جمعی از کارشناسان ومتخصصان تدریس علوم دینی، به تشریح روش های درست تدریس عقاید شیعی در مدارس پرداختند.
دکتر سیدفاضل میلانی رئیس مرکز اسلامی امام خویی لندن، در آغاز این کنفرانس به بیان اهمیت تدریس اندیشه های شیعی و گنجاندن آن در سیستم آموزش رسمی مدارس انگلیس اشاره کرد وگفت بخشی از اصول عقاید اسلامی میان مذاهب شیعه و اهل سنت مشترک است مانند:توحید، نبوت ومعاد. اما شیعیان علاوه بر این اصول به دو اصل دیگر نیز پایبندند که از نظر آنها جزء اصول پایه ای عقاید تشیع محسوب می شود که عبارت است از: امامت وعدل.
وی سپس به تشریح اهمیت این دو اصل در تفکر شیعی پرداخت و برای تفهیم دقیق تر این دو اصل به آیاتی از قرآن کریم ونیز احادیث معتبر در این باره اشاره کرد.
در بخش دیگری از این کنفرانس دکتر کریس هیور اسلام شناس مسیحی، با بیان سخنانی تلاش نمود تا در بعضی از موضوعات تفاوت های اندیشه های شیعی وسنی را برای حاضرانی که از ادیان دیگر در این کنفرانس شرکت کرده بودند تشریح نماید.
وی بعنوان یک مصداق مهم از تفاوت در اندیشه های شیعی به موضوع امامت و جانشینی پیامبر(ص) اشاره نمود و گفت در اندیشه شیعه، موضوع جانشینی پیامبر اسلام با واقعه غدیرخم مشخص شد وآن ولایت وامامت حضرت علی (ع) بود. دکتر هیور برای روشن شدن بیشتر این موضوع وبیان اعتقاد شیعیان به آن، با اشاره به حدیث کساء، بر اهمیت و جایگاه اهل بیت علیهم السلام نزد پیامبر(ص) و اهمیت کلیدی آن در بنیان های تفکر شیعی تاکید کرد.
وی آنگاه با اشاره به نحوه جانشینی خلفای راشدین، بعد از وفات پیامبر(ص)، نوع نگاه اهل سنت به مسئله رهبری امت اسلام را تشریح نمود وگفت، شناخت نسبت به این مسئله وتفاوت های موجود میان شیعه وسنی از موضوعات اساسی است که هر معلم تعلیمات دینی برای تدریس اصول عقاید اسلام باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشد.
این اسلام شناس مسیحی آنگاه به سیر تحولات در جامعه اسلامی بعد از وفات پیامبر اسلام ونیز امامت امام حسن مجتبی (ع) بعد از شهادت حضرت علی(ع) وسپس امام حسین (ع) و همینطور وقایع عاشورا و نوع نگاه شیعیان به این حوادث تاریخی و اهمیت کلیدی آن در عقاید تشیع اشاره کرد.
در بخش های دیگری از این کنفرانس علمای اهل سنت و شیعه و کارشناسان آموزش عقاید اسلامی به بیان آن بخش از عقاید وباورهای اسلامی پرداختند که نزد همه مذاهب اسلامی مشترک اند.
معلمان دینی حاضر در جلسه در بخش پرسش و پاسخ، سوالات وابهامات ذهنی خود را مطرح نمودند که هر یک نیز توسط کارشناسان پاسخ داده شد.
مسائلی همچون عبادات، ازدواج از دیدگاه اسلام و نظر اسلام در مورد روابط خارج از ازدواج میان دختر وپسر و همینطور موضوعاتی همچون خمس، زکات، روزه و مواردی از این قبیل از جمله مسائلی بود که در این نشست مورد تشریح قرار گرفت.
در این کنفرانس، همچنین کارشناسان مسائل آموزشی، به بحث در مورد برنامه های امتحانی تعلیمات دینی، روش های تدریس وموضوعات انتخابی برای تدریس پرداختند.
در نشست صبح این کنفرانس بعد از مباحث عمومی، شرکت کنندگان با حضور در کارگاه های آموزشی وتخصصی با ابعاد این طرح جدید ونحوه اجرای آن ونیز مهمترین موضوعات درسی که از این پس در کتاب ها ی تعلیمات دینی بعنوان آموزش های اسلام شیعی تدریس خواهد شد آشنا شدند.
طرح تدریس عقاید شیعه در آموزش های تعلیمات دینی مدارس انگلیس، برای اولین بار با پیگیری ها وتلاش های چندین ساله موسسه خیریه ومرکز اسلامی آیت الله العظمی خویی، در نظام آموزشی رسمی مدارس بریتانیا مورد پذیرش قرار گرفته واز سال جدید آموزشی در برنامه امتحانات سال های پایانی دبیرستان با عنوان(جی، سی، اس، ای) گنجانده خواهد شد.
این امتحانات از مهمترین امتحانات سال های پایانی مدارس انگلیس است که همه ساله صدها هزار دانش آموز انگلیسی برای کسب امتیازات بالا به منظور راه یابی به دانشگاه باید در آن شرکت نموده وبه رقابت بپردازند.
لازم به ذکر است که علیرغم حضور پر جمعیت شیعیان در سرتاسر بریتانیا تاکنون در تمام مدارس این کشور وحتی در مدارس اسلامی ونیز شیعی، کتاب های تعلیمات دینی اسلامی با محتوای منطبق با عقاید اهل سنت تدریس می شد اما از این پس نه تنها دانش آموزان شیعه بلکه دیگر دانش آموزان از جمله اهل سنت و حتی دانش آموزان مسیحی، یهودی و دیگر ادیان نیز با آموزه های شیعی آشنا خواهند شد

khoei
img_7888img_7889img_7890img_7891img_7892img_7896img_7897img_7898img_7902img_7904img_7905img_7906img_7910img_7925img_7928img_7929img_7931img_7932img_7935img_7937

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

یازده + بیست =