• 0
  • 0
  • 196

وبینار «جایگاه بانوان در قیام کربلا» در پاکستان برگزار شد

وبینار «جایگاه بانوان در قیام کربلا و بررسی نقش عاشورایی زنان در نهضت حسینی» به همت خانه فرهنگ ايران در پيشاور برگزار و بر ضرورت تأسی از سيره حضرت زینب(س) به عنوان اسوه‌ای برای زنان مسلمان تأكيد شد.


در تقارن روز حرکت کاروان اسرای کربلا از کوفه به سوی شام، به منظور بازخوانی صبر، شجاعت، دلاوری، فداکاری و دیگر ابعاد شخصیتی ام‌المصائب، حضرت زینب کبری(س)، به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور و با همکاری اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وبینار «جایگاه بانوان در قیام کربلا و بررسی نقش عاشورایی زنان در نهضت حسینی» برگزار شد.

در این وبینار فرزانه اعظم لطفی، عضو هیئت علمی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران؛ راضیه نوید، معاون ارشد رئیس شاخه بانوان نهضت منهاج القرآن پاکستان؛ روبینه معین، رئیس شاخه بانوان نهضت منهاج‌القرآن در ایالت خیبر پختونخوا؛ بشری فرخ، رئیس انجمن ادبی کاروان حوا؛ بسمینه سراج، رئیس بخش اردو دانشگاه بانوان شهید «بی نظیر بوتو» پیشاور و آسیه نبی حسن علوی، استاد زبان فارسی و پژوهشگر مذهبی، حضور داشتند.

این برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم با حضور زرتاج بخاری، مجری برنامه آغاز شد و سپس فرهیختگان و اساتید دو کشور ایران و پاکستان به ارائه مقالات خود درباره نقش‌آفرینی حضرت زینب(س) در نهضت حسینی و جایگاه بانوی کربلا به عنوان الگویی برای بانوان امروز پرداختند.

روبینه معین در مقاله خود با عنوان «نقش حضرت زینب(س) در قیام کربلا و مسئولیت‌های زنان امروز» با قرائت اشعار علامه اقبال لاهوری، گفت: حدیث کربلا و دمشق در حقیقت حدیث عشق به خدا، حضرت رسول اکرم(ص)، قرآن و اسلام است.

وی با بیان خصوصیات بارز شخصیتی حضرت زینب(س) از جمله عفت و پاکدامنی، علم و تقوا، صبر و رضا و همچنین شجاعت و شهامت، درس و خطابه این بانوی عصمت و طهارت را نمونه‌ای کامل از تعلیمات قرآن و حدیث و الگویی برای زنان امروز دانست و از درگاه خداوند آرزوی توفیق و پیروزی برای تمام مبلغان اسلامی کرد.

حضرت زینب(س)؛ بانویی حماسه‌ساز

در ادامه فرزانه اعظم لطفی با ارائه مقاله خود به زبان اردو با عنوان «حمیت نامه حضرت زینب(س) بانوی کربلا» با اشاره به شخصیت بانوی کربلا در تاریخ اسلام به عنوان زن قهرمان و حماسه‌ساز گفت: اگرچه تاریخ، انسانیت انسان‌های بزرگ و چهره‌های ماندگار را در صفحات خود محفوظ نگه داشته است؛ اما گاهی برخی در گذر زمان به فراموشی سپرده می‌شوند.

وی گفت: حمیت(غیرت دینی) حضرت زینب(س) در مسیر تاریخ حسینی هرگز به فراموشی سپرده نخواهد شد. یکی از القاب معروف حضرت زینب(س) «ام‌المصائب» به معنای مادر مصیبت‌ها بوده که شنیدن این لقب هر انسانی را به یاد مصائب و آلام آن بی‌بی دو عالم انداخته و گریه، زاری و اشک را خلق می‌کند و این حزن نشانه عشق و محبت به بانوی کربلاست.

فرزانه اعظم لطفی افزود: زنان امروز با مطالعه و شناخت شخصیت حضرت زینب(س) و توجه به ایراد خطبه‌های آکنده از جرئت و غیرت(حمیت) دینی، با حفظ حیا و عفت در مقابل حاکمان ظالم و سفاک مانند یزید ملعون، بایستی بدانند که چگونه این بانوی شیردل، پرده از دیکتاتوری یزیدیان برداشته و شوکت جعلی آنان را با خاک یکسان کرد.

بشری فرخ نیز در سخنانی اظهار کرد: پیام‌آور عاشورای کربلا در راه اعتلای کلمه حق، مشکلات و مصائب زیادی را متحمل شده و هیچ تردیدی در ثبات قدم ایشان به وجود نیاورده است.

وی با قرائت اشعار حماسی افزود: خاندان پاک و مطهر رسول گرامی اسلام(ص) برای حفاظت از کلمه لا اله الا الله، شهادت و اسارت را به جان خریده و از ظلم و ستم یزیدیان هیچ واهمه‌ای نداشتند.

بانوان عاشورایی؛ الگویی بی‌همتا برای زنان

راضیه نوید در ارائه مقاله خود با عنوان «بانوان عاشورایی؛ الگویی بی‌همتا برای زنان» گفت: امروز به برکت رشادت شهدای کربلا و تبلیغ حضرت زینب(س) برای ابلاغ پیام خدا و رسول گرامی اسلام(ص) گرد هم آمده‌ایم تا به زوایای شخصیتی این بانوی سرفراز اسلام بپردازیم.

وی با استناد به آیات و روایات اظهار کرد: تاریخ اسلام شاهد پیروزی قیام به حق مسلمان در مقابل ظلم و بی‌عدالتی بوده و در هنگام واقعه کربلا حضرت سیده زینب(س) همانند شهدای کربلا به اوامر الهی همچون «يَأۡمُرُونَ بِٱلمَعروفِ وَيَنهَوۡنَ عَنِ ٱلمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ ٱلصَّلَوٰةَ» عمل و علیه دستگاه فاسق حکومتی و نظام ستم شاهی یزید و یزیدیان قیام کرد.

بسمینه سراج نیز در مقاله خود با عنوان «نقش حضرت زینب(س) در واقعه کربلا» با اشاره به نقش بارز و مؤثر بانوان با ایمان مانند حضرت خدیجه(س)، حضرت فاطمه(س) و حضرت سمیه نخستین شهید بانوی اسلام، در اشاعه و تبلیغ اسلام در طول تاریخ، گفت: هدف حضرت امام حسین(ع) از همراه کردن بانوان و کودکان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در صحنه کربلا بی‌جهت نبوده بلکه برای تکمیل نهضت عاشورا بوده است.

آسیه نبی حسن علوی، استاد زبان فارسی و پژوهشگر مذهبی، در مقاله خود با عنوان «صبر حضرت زینب(س) در کربلا الگویی برای زنان امروز» اظهار کرد: نقش حضرت زینب(س) و جمله بانوان کربلایی در قیام امام حسین(ع) و ماندگاری نهضت عاشورایی بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به بلایا و مصائب حضرت زینب(س) و پیروزی ایشان در آزمون الهی گفت: حضرت زینب(س) با تدبیر و مجاهدت‌های خستگی‌ناپذیر خود مکر و حیله‌های بنی‌امیه را نقش بر آب کرده و با ایراد خطبه‌های بلیغ و فصیح، دستگاه تبلیغاتی و تحریف‌آمیز یزیدیان را نابود ساخت.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

سیزده − 3 =