• 0
  • 0
  • 192

عیون اخبارالرضا علیه السلام؛ دایرة‌المعارف امام‌شناسی

رئیس سازمان علمی ـ فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: کتاب عیون باید جایگاه ویژه‌ای در مجامع علمی، حوزوی و دانشگاهی داشته باشد و به عنوان سند ارزشمند و دایرة‌المعارف امام‌شناسی در دسترس همگان قرار گیرد.


حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن مهدوی‌مهر، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، شامگاه یکشنبه، ۲۷ مهرماه، در مراسم اختتامیه اولین سوگواره علمی فرهنگی امام رضا(علیه السلام) که از سوی دفتر قم بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: کتاب عیون اخبارالرضا(علیه السلام) و مؤلف ارزشمند آن شیخ صدوق، جایگاه ویژه‌ای در انتقال معارف اهل بیت(علیهم السلام) به نسل‌های بعد دارند. لذا این کتاب باید در زمره کتب برجسته، که تالی‌‌تِلو قرآن است، شناخته شود و در دسترس علاقه‌مندان و عموم مردم قرار بگیرد.

وی افزود: نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در مجامع علمی و فرهنگی و دانشگاهی جایگاه ویژه‌ای دارد و کتاب عیون هم چون از تألیفات نزدیک به عصر معصومین(علیهم السلام) است، باید چنین جایگاهی داشته باشد. مرحوم صدوق بیش از هزار سال قبل این اثر را تألیف کرده و آن را در اختیار مجامع علمی و حوزوی قرار داد و ترجمه‌ها و شرح‌های مختلفی هم بر این کتاب گرانسنگ نوشته شده است.

سند ارزشمند امام‌شناسی

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: کتاب عیون باید جایگاه ویژه در مجامع علمی، حوزوی و دانشگاهی داشته باشد و به عنوان سند ارزشمند و دایرة‌المعارف امام‌شناسی در دسترس همگان قرار گیرد و به دنیا معرفی شود. همچنین این کتاب باید در دستور آستان قدس قرار بگیرد. آنچه در این سوگواره رخ داد و عیون از منظر نخبگان حوزه و دانشگاه بحث و بررسی شد، فرصت خوبی را فراهم کرده تا به عنوان کتابی مرجع در اختیار همه افرادی که در زمینه تعالیم و فرهنگ رضوی کار می‌کنند، گذاشته شود.

مهدوی‌مهر با اشاره به روایتی از امام ضا(علیه السلام) که فرمودند: «رحم‌الله عبدا احیا امرنا (یعنی)، یتعلم علومنا و یعلمها الناس فان الناس لو علموا محاسن کلامنا لاتبعونا»، اضافه کرد: ما باید محاسن کلام اهل بیت(علیهم السلام) را به سهم خود به جامعه بشری معرفی کنیم، زیرا مخاطب این حدیث شریف همه اهل عالم و فراتر از شیعه و مسلمین و ادیان ابراهیمی هستند؛ به لطف الهی، این گوهر بسیار والا را در اختیار داریم و باید آن را به دنیا معرفی کنیم.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: کتاب عیون باید در دستور کار مطالعات علمی و فرهنگی و میزگردهای مختلف در آستان قدس قرار گیرد؛ این اثر در تبویبی که صدوق کرده است می‌تواند موضوعات مختلف دایرة‌المعارفی را برای نشست‌های علمی عرضه کند و جلسات متعدد علمی درباره آن برگزار شود تا معارف آن را در عرصه اعتقادی و کلامی و گفت‌وگوهای بین‌الادیانی و معرفتی و اخلاقی واکاوی و جامعه بشری را از این زلال رضوی سیراب کنیم.

وی تأکید کرد: باید بتوانیم این نوع اقدامات را که در این دهه، دهه پایانی صفر و برگزاری اولین سوگواره علمی فرهنگی امام رضا(علیه السلام) با محوریت کتاب عیون اخبارالرضا(علیه السلام)) صورت گرفت، تداوم ببخشیم و آن را در اشکال مختلف توسعه دهیم و برای بین‌المللی کردن این معارف تلاش کنیم.

یادآور می‌شود، اولین سوگواره علمی فرهنگی امام رضا(علیه السلام) با محوریت کتاب عیون اخبارالرضا(علیه السلام) از ۱۹ مهرماه با برپایی سلسله نشست‌هایی آغاز شد و امشب آخرین نشست آن برگزار خواهد شد.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

نوزده + 2 =