• 0
  • 0
  • 244

طی آیینی؛

همایش بین‌المللی سیره و زمانه امام هادی علیه السلام برگزار شد

همایش بین‌المللی سیره و زمانه امام هادی(علیه السلام) با ارسال 140 مقاله به دبیرخانه با پیام آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید برگزار شد.


مسئول همایش بین‌المللی سیره و زمانه حضرت امام هادی (علیه السلام)گفت: 140 مقاله به زبان‌های فارسی و عربی به دبیرخانه این همایش ارسال‌شده است که از این تعداد 25 مقاله به زبان عربی است که 23 مقاله که به زبان عربی ارایه شده از کشور عراق می باشد و بقیه مقالات ارایه شده از جمهوری اسلامی ایران هستند.

حجت الاسلام حمیدرضا مطهری اظهار کرد: از 115 مقاله که به زبان فارسی به این همایش ارسال‌شده است، 65 مقاله پذیرش شده است که در سه جلد منتشر خواهد شد و امیدواریم که این مقالات در مرحله دوم همایش که در کشور عراق برگزار خواهد شد، به زبان عربی هم منتشر شود و همزمان با آن مقالات برگزیده نیز به زبان عربی ترجمه و در اختیار محققان و علاقه مندان قرار بگیرد.

وی اظهار کرد: این همایش توسط مرکز همکاری های علمی و بین‌المللی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و انجمن تاریخ پژوهان حوزه برگزار شد.

حجت الاسلام مطهری دربخش دیگر سخنان خود درباره  پژوهشكده تاریخ و سیره اهل بیت(علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: پژوهشكده تاریخ و سیره اهل بیت(علیهم السلام) برای بررسی روشمند حوزه‌های مرتبط با تاریخ و سیره اهل‌بیت  (علیهم السلام) و بسترهای تأثیر‌گذار در آنها، در سال ۱۳۶۴ تأسیس و فعالیت‌های پژوهشی خود را آغاز کرده است.

وی افزود: تمرکز بر جوانب گوناگون تاریخ و سیره امامان و ساز و کارهای منطقی و اصولی دستیابی به حقایق تاریخی و همچنین مطالعه و تحقیق درباره هویت تاریخی تشیع و نقش آن در فرهنگ و تمدن اسلامی به عنوان اساسی‌ترین رویکردهای پژوهشکده مد نظر قرار گرفت.

حجت الاسلام مطهری ادامه داد: در کنار انجام مطالعات موردی، اجرای طرح‌های بزرگی همچون «فرهنگ‌نامه مؤلفان اسلامی» از جمله فعالیت‌های این مجموعه بوده است و تدوین «دانش‌نامه اهل‌بیت‌(ع)» و تحقیق در زوایای تاریک فرهنگ و تمدن اسلامی از جمله برنامه‌های کلان مجموعه است که زمینه‌های انجام آن در سال‌های اخیر فراهم آمده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

چهار × چهار =