حجت الاسلام والمسلمين احمد مبلغي در سال 1338در خانواده‌اي روحاني و سرشناس بروجردي ديده به جهان گشود. رفت و آمد پرتعداد مردم به خانه پدري و مشاهده نقش دلسوزانه پدر در حل و رفع مشكلات مردم شعله عشق به آموختن دانش ديني را از همان ابتدا در جان وي فروزان كرد. حاصل آن پيوستن در اوان نوجواني به جمع رهپويان علم در حوزه علميه قم بود.

وي دروس مقدماتي و سطح را نزد اساتيدي همچون آيات اشتهاردي، ستوده، پاياني و اعتمادي به انجام رسانيد و در مقطع تخصصي دروس خارج از اساتيد مبرز و به نامي هم چون حضرات آيات عظام فاضل لنكراني و مرحوم ميرزا جواد تبريزي بهره برد.

در سال‌هاي قبل از انقلاب اسلامي، تب فعاليت سياسي بر ضد رژيم ستم شاهي پهلوي كوي و برزن را فراگرفته بود. مبلغي نيز در كنار حضور در حلقه‌هاي درس و كلاس‌هاي تحصيل، بنا بر وظيفه، به مبارزه با حكومت ستم شاهي روي آورد. زنداني شدن در دو مرحله توسط حكومت از جمله عواقب اين مبارزات بود.

پس از انقلاب، حضور در جبهه‌هاي نبرد با دشمن بعثي اين مرز و بوم هم گام با بردار شهيدش محمد سربندي، از جمله فعاليت‌هاي اصلي او در اين سال‌ها بود.

وي همزمان با حضور در جبهه ها دريافت كه در كنار مباحث ارزشمند حوزوي، آگاهي از تحولات نوآمد و جديد شرط لازم هر گونه فعاليت علمي و پژوهشي است؛ از اين روي بخشي از فعاليت‌ها و تلاش‌هاي پژوهشي وي از همان ابتدا به تحصيل، تحقيق و استفاده از مكاتب فلسفي جديد، مقايسه آن‌ها با معارف آسماني اسلام و كوشش جهت دوري از هر گونه التقاط اختصاص يافت.

پس از جنگ، فضا براي علم اندوزي و دانش افزايي كاملا فراهم بود. تلاش بي‌وقفه حجت الاسلام والمسلمين مبلغي در اين راه وي را به پژوهشگري به نام و استادي برجسته در حوزه بدل نمود.

حضور پررنگ و پيگيرانه در مجامع دانشگاهي كشور از جمله اصلي‌ترين فعاليت‌هاي وي مي باشد كه به گفتگويي پيوسته با ذهن سرشار و روح افزاي جوانان در حوزه هاي مختلف منجر شده است. قريب ده سال تدريس در مراكز مهم دانشگاهي در استان‌هاي مركزي، تهران و كرمان به اين ارتباط صميمانه جايگاهي علمي و ثمربخش بخشيده است.

مسوولیت ها:

تدريس درس خارج فقه و اصول

رييس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي

مسؤوليت پژوهشكده فقه و حقوق

مديريت مركز تحقيقات مجمع تقريب

مديريت گروه فقه مقارن مدرسه تخصصي فقه و اصول

حضور در بيش از بيست همايش علمي داخل و خارج كشور

عضويت در هيئت تحريريه سه مجله تخصصي فقهي تاليف بيش از هفتاد مقاله عملي- پژوهشي

مؤسس و رئیس مرکز پژوهش‌های دینی تطبیقی التجدید در لبنان

عناوين پاره‌اي از اين مقالات به شرح زير است:

فقه هجرت، فقه سياسي، فقه و جهاني شدن،پاراديم‌هاي فقهي، بررسي فقهي شبيه سازي انساني و درماني،  بررسي فقهي اوراق سرمايه‌گذاري به شيوه اجاره، پيش نيازهاي اجتهاد، صكوك الاجارة، ضوابط بهره‌گيري از فقه سلف از ديدگاه خوانساري، فقه مسجد، ساختار فقه سياسي، مباني كلامي و كاربرد آن در فقه سياسي امام خميني، عقلانيت در فقه سياسي امام خميني، تحريري نو از نظريه شهرت ية‌الله بروجردي، بررسي فقهي تغيير جنسيت، التقريب بين المصطلحات الاصولية‌، پرستاري در نگاه دين، شيوه تقرير نويسي درس خارج، مباني كلامي و كاربرد آن در فقه سياسي امام خميني

– تاليف دايرة المعارفي در زمينه يكي از منابع فقه شيعه (با عنوان عربي موسوعة الاجماع في الفقه الامامي) كه به بيش از ده جلد بالغ خواهد شد و تا به حال يك جلد از آن به چاپ رسيده است.

اطلاعات سیاسی

سمت‌ها: عضو مجلس خبرگان رهبری

آثار

موسوعة الاجماع فی فقه الامامیة، موسوعة فقهیة متخصصة وهادفة تعنی بشؤون الاجماعات ومواردها فی فقه الامامیة، أحمد مبلغی، ناشر: مؤسسه بوستان کتاب قم، ۱۳۸۳

جهانی شدن و جهان اسلام، گروه مؤلفان، ناشر: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

زلال اندیشه (فرهنگ موضوعی اندیشه‌های شهید مرتضی مطهری)، سلطان علی قادری، احمد مبلغی (مقدمه)، ناشر: دانشنامه مطبوعات ایران

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

شرکت در کنفرانس «مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری و تأکید بر نقش علما و موسسات دینی برای مقابله با افکار مخرب» که توسط الازهر در دسامبر ۲۰۱۴ برگزار شد. وی نماینده جمهوری اسلامی ایران بود و با موضوع «احترام به اختلاف، تنوع و همزیستی» سخنرانی کرد و بر ضرورت تدوین و نشر سند نفی تکفیر با حضور همه مذاهب اسلامی تأکید کرد.

شرکت در کنفرانس «شمولیت رحمت‌الهی به عنوان اصلی برای گفتگو میان ادیان در قرن بیست ویکم» برگزار شده در سن پترزبورگ در روسیه، اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ هـ. ش و سخنرانی در مراسم افتتاحیه آن با موضوع «مفاهیم و اصول برخاسته از رحمت‌الهی و نقش آنها در نتیجه بخشی گفتگوها و ارتباطات میان ادیان».

شرکت و ریاست دوره اول «کنفرانس بین‌المللی علوم دینی و مبارزه با افراطی گری» که توسط دانشگاه مذاهب اسلامی و با همکاری دانشگاه بغداد و دانشگاه پیام نور در شهر گرگان به تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ شمسی برگزار شد.

شرکت در نشستی با موضوع اقلیت‌های دینی در جوامع اسلامی (ژاپن – توکیو / ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵). وی در افتتاحیه با موضوع «بررسی شیوه حل معضل خشونت دینی به وسیله ایجاد دوباره هویت اجتماعی از خاستگاه دین / اسلام بر ایجاد و پذیرش جوامع چهارگانه و هویت‌های چهارگانه تمرکز کرده است» سخنرانی کرد.[۴]

شرکت در کنفرانس «علوم اسلامی و ترمیم و تعمیق آن در جهت مبارزه با افراط گرایی» که توسط دانشکده ادبیات دانشگاه بغداد با همکاری دانشگاه مذاهب اسلامی در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۵ ش برگزار شد. وی در این کنفرانس تأکید کرد که وجود اشکالات روشی مربوط به علوم اسلامی یکی از مهمترین عوامل زمینه سازی خشونت و بهره‌برداری احیاناً نادرست از پاره‌ای از داشته‌های علوم اسلامی در جهت تقویت خشونت است. مبلغی همچنین روش‌های پیشنهادی جایگزین در پرداختن به این علوم را مطرح کر

پست الکترونیک:mtmtbmi@yahoo.com

آدرس وب سایت:http://www.moballeghi.ir

تخصص ها: فقه و اصول ، علوم قرآنی ، ادیان و مذاهب