هارون یحیی یا عدنان اکتار (متولد سال ۱۹۵۶ میلادی در آنکارا) یک مدعی مهدویت است. پاره اول اسم مستعارش، نام هارون، برادر موسی است و پاره دوم، نام یحیی؛ پیامبری که درست، پیش از عیسی آمد و آمدن عیسی را پیشگویی کرد. در سال ۱۹۹۰ سازمان تحقیقات علمی «باو» را راه‌اندازی کرد.و به تألیف و انتشار کتابهای زیادی دست زده است.

در ایران، کتابهای بسیاری از او ترجمه و چاپ شده و مورد استقبال بوده و جایگاه موجهی داشته‌است.

وی در سال 1956 در خانواده ای متوسط و غیردینی در شهر آنکارا دیده به جهان گشود. اجداد وی به خاطر جنگ از ناحیه قفقاز به ترکیه مهاجرت کردند.به رغم اینکه خانواده عدنان مسلمان بودند ولی مقید به احکام دینی نبودند. به گفته خود عدنان؛ پدرش گاهی نماز می خواند و گاهی نه.

به این وجود عدنان علاقه مند به مباحث و احکام اسلامی بود و بیشتر کتب اسلامی را با هدف دعوت مردم به اسلام حقیقی را در دوران دبیرستان در شهر آنکارا مطالعه کرده بود. عدنان اکتار شجره سیادت خود را در سایت شخصی اش قرار داده و از این نظر اجداد وی به حضرت علی علیه اسلام و در نهایت به داوود نبی علیه الاسلام می رسد.

مطالعات وی در مورد فلسفه مکاتب مختلف فلسفی از جمله مارکسیسم، لنینیسم، مائوئیسم، کمونیسم و بیشتر از همه راجع به تئوری تکامل داروین بوده است.

وی در طول دوران دانشگاه ها با اندیشه های الحادی، ضد خدایی و ماتریالیسمی مبارزه می کرد و همیشه تاکید می کرد: من یکی از اعضای مردم ترکیه و از ملت ابراهیم هستم. وی تحت عنوان هارون یحیی هزاران کتاب نوشته است. از شاخص ترین مبارزات او، ایجاد چالش با مکتب داروینیسم بود. او در سال 1986 با تکیه بر حقایق مربوط به موجودات زنده و نظریه تکامل، بطلان این نظریه را اعلام نمود و آن را نیرنگ تکامل خواند.

عدنان می گوید: نظریه تکامل چیزی نیست جز یک نیرنگ که از سوی قدرتمندان جهان برای ما تحمیل شده است. عدنان همچنین انتقاد از ماهیت سازمان های فرامانسوری را نیز در کارنامه خود دارد.

 

برخی آثار او عبارت است از:

  • شناخت خدا از طریق برهان
  •  نیرنگ تکامل
  • معجزات قران کریم
  • مبانی فراماسونری
  • اطلس آفرینش