پاتریشیا کرون(Patricia Crone) در سال 1945 در دانمارک به دنیا آمد و در دوران نوجوانی به مطالعه و شناخت سرزمین‌های دور علاقه‌مند شد. کرون پیش از ورود به دانشگاه به سه زبان آلمانی،‌ انگلیسی و فرانسوی تسلط پیدا کرد. رشته تاریخ خاورمیانه را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب و در سال 1974 مدرک دکترای خود را اخذ و بعد از دریافت بورس تحقیقاتی نخستین پژوهش‌های خود درباره تاریخ خاورمیانه و اسلام را آغاز کرد. خانم کرون، افزون بر آشنایی با زبان‌های عبری، لاتین، یونانی، بر زبان عربی و فارسی نیز چیرگی داشت.

او در سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۷ در دانشکده مطالعات خاوری و آفریقایی دانشگاه لندن (SOAS) فعالیت کرد و سپس به‌مدت بیست سال در دانشگاه کمبریج مشغول بود. کرون از سال 1997 تا 2015 در موسسه تحقیقاتی مطالعات پیشرفته دانشگاه پرینستون مشغول شد. طی 13 سال فعالیت علمی در انگلستان واحد درسی «گذار ایران از عصر ساسانی به عصر اسلامی» را  تدریس کرد. نزدیک به 10 عنوان کتاب از کرون منتشر شده است. کتاب «هاجرگرایی» که از دل تز دکترای وی بیرون آمده است، «تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام» که در سال 2012 منتشر شده است، «خلیفه خدا»، «غلامان اسب سوار»،‌ «تجارت مکی و ظهور اسلام»، «جوامع ماقبل صنعتی» و «تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام» از جمله کتاب‌های این ایران‌شناس است. کرون همچنین 70 مقاله شامل 10 مقاله در زمینه ایران‌شناسی منتشر کرده است.

خانم کرون در سال‌های آخر عمر خویش، دکترای افتخاری از دانشگاه کپنهاگ دریافت کرد، و سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشیِ فراوانی درباره اسلام و تاریخ آن برگزار کرد.