• 0
  • 0
  • 35

دکتر صادق‌نیا:

تفاوت‌های بومی و محلی را نباید اختلاف قلمداد کرد

تفاوت‌های بومی و محلی را نباید اختلاف قلمداد کرد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی گفت: بیشتر اختلافی که امروز شیعیان در جهان وجود دارد  به مسائل هویت بومی و محلی آنها و تا مسائل صرفاً کلامی و اعتقادی را شامل نمی‌شود.


حجت‌الاسلام دکتر “مهراب صادق نیا”، اظهار داشت: در چند سده گذشته هیچ‌وقت اختلافات درون شیعی به نزاع و درگیری کشیده نشده و مسائل معناداری نبوده است.

وی تاکید کرد: ما باید اختلافات را بپذیریم آن چیزی که مهم است این است که ما باید قبول کنیم سطحی از اختلاف آزاردهنده نیست؛ باید قبول کنیم علی‌رغم اختلافی که با همدیگر داریم، می‌توانیم در کنار همدیگر باشیم. اگر قرار باشد با کمترین اختلاف با دیگری، وارد عمل شویم عملاً ما هویت واحد شیعی نخواهیم داشت.

به گفته وی؛ یکی از تأثیرات مهم اختلاف از بین رفتن مانیفست و سمپات مشترک در عقاید و هویت اجتماعی و فرهنگی مردم است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی ابراز داشت: برخی از اتفاقات ازجمله وقوع انقلاب اسلامی ایران باعث شده است که شیعیان انسجام بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند.

دکتر صادق نیا خاطرنشان کرد: ما ازآنجایی‌که یک شیعه هستیم باید یک «امت» را بازسازی کنیم درحالی‌که جهان امروز با مفهوم امت سروکار ندارد، با مفهوم «ملت» سروکار دارد. امت بر اساس مشابهت در عقیده ساخته می‌شود و ملت بر اساس مشابهت در زمان و موقعیت مکانی و جغرافیایی.

وی همچنین گفت: راهکار برون‌رفت از اختلافات درون شیعی، توجه یا بازگردان این اختلافات به واقعیت اجتماعی، مسائل فرهنگی و مسائل بومی و محلی است.

دکتر صادق نیا یادآور شد: آینده مطلوب از نگاه من آینده‌ای است که همه‌ی شیعیان به یک هویت واحد، خودشان را شیعه بدانند اما درعین‌حال یک سری اختلافات با همدیگر داشته باشند و در آن اختلافات همدیگر را معذور بدارند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی گفت: ما هرگز به این نقطه نمی‌توانیم برسیم که سبک زندگی واحدی برای همه‌ی شیعیان جهان ترسیم و غالب کنیم.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

6 − 3 =