• 1
  • 0
  • 124

در سيره اهل بیت(علیهم السلام) نسبت به شعرا برخورد ویژه و خاصی بود، آن هم به اين خاطر كه آنها با استفاده از این هنر، با قلب و دستشان از ولایت دفاع می‌کردند.

به ياد شاعر مسیحی لبنانی؛ میشل کعدی

به ياد شاعر مسیحی لبنانی؛ میشل کعدی

اندیشمندان و کشیشان با بصیرت مسیحی ظرفیت‌های ناشناخته‌ای جهت معرفی سیره و معارف مکتب تشییع  هستند. میشل کعدی مسیحی از محبین اهل بیت(عليهم السلام) و خالق آثار ماندگار در معارف امامان شیعه اثنا عشری یکی از همین سرمایه‌‍‌های گرانسنگ است.


یاداشتی از حسن عبدی پور به مناسبت درگذشت دکتر میشل کعدی شاعر و نوسنده مسیحی لبنانی منتشر شد.

استاد میشل کعدی در اخلاص و اراده و خلق آثار ماندگار درباره سیره اولای الهی و بندگان صالح کم‌نظیر است. میشل کعدی جزء آخرین نسل نویسندگان مسیحی است که توان علمی و شاهکار ادبی ارزشمند خود را به معرفی مکتب و سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) اختصاص داده است. این نویسنده مسیحی ۱۲ جلد کتاب در رابطه با سیره ائمه معصومین(عليهم السلام) تألیف کرده است.

نقش ادبیات عرب در انتقال تعالیم وحیانی و معارف نورانی مکتب اهل بیت عصمت و طهارت

جهان تشیع سالهاست که از بخشی‌های حوزه هنر و ادبیات بهرمند بوده اما به متناسب با ظرفیت بزرگ و متنوع این حوزه هنوز نتوانسته استفاده مورد انتظار را ببرد.

در این میان ادبیات ابزاری مهم و تاثیرگذاری در جبهه فرهنگی دنیای عرب و جهان اسلام است؛ بکارگیری این مولفه تمدنی در بیان سبک زندگی و ترویج معارف اهل بیت عليهم السلام با ادبیات و اصطلاحات معاصر می تواند نسل‌های جدید جهان اسلام را با حقایق و معارف بلند مکتب اهل بیت آشنا نماید.

اثر گذاری ادبیات در انتقال مفاهیم و پیام مکتب الهی اهل‌بیت(عليهم السلام)

امام رضا(عليه السلام)، در حدیثی می‌فرمایند: «رَحِمَ الله عبداً أحیا أمرَنا. فقلتُ له و کَیفَ یُحیِی أمرَکم؟ قال: یَتَعَلَّمُ عُلومَنا و یُعَلِّمُها النَّاسَ، فَاِنَّ النَّاسَ لَو عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعُونا»

در این حدیث به موضوعاتی همچون دعوت به احیای امر اهل بیت(عليهم السلام)، تعلیم و تعلم روش احیای امر اهل بیت(عليهم السلام)، نتیجه تعلیم و تعلم، تبعیت وعمل به آموزه های اهل بیت(عليهم السلام) و شرط احیاء این آموزه ها شناخت محاسن کلام اهل بیت(عليهم السلام) و بیان آن در قالب های ادبی و هنری است.

ائمه معصومین نیز بر نقش ادبیات و هنر و نقش و ظرفیت آن در ترویج فرهنگ شیعی و ماندگاری حماسه کربلا تاکید داشتند چرا که گاهی یک بیت شعر، محتوای یک کتاب و سخنرانی مراد و هدف نهایی از کلام را به خوبی در جای خود قرار می دهد از همین رو ادبیات عرب ظرفیتی ارزشمند برای ترویج معارف اهل بیت است که باید از این منبع در سبک زندگی و سیره اهل بیت و معارف ایشان استفاده مناسبی شود.

در تاریخ اهل بیت(علیهم السلام) امامان نسبت به شعرا نیز برخورد ویژه و خاصی داشتند، علت این احترام به خاطر این است که آنها با استفاده از این هنر و با قلب و دستشان از ولایت دفاع می‌کردند.

کعدی از شخصیت‌های افتخارآفرین حوزه شعر و ادبیات در لبنان، جهان عرب و جهان معاصر محسوب می شود او دارای شخصیتی برجسته بوده که خلاقیت و نوآوری فرهنگی و فکری از ویژگی‌های بارز آن است. میشل کعدی با روشن‌بینی و قلم خلاق و نوآور خود، توانسته شاهکارهای ادبی ارزشمندی برای زبان و ادبیات عربی به ارمغان بیآورد. کعدی با شناخت از الهیات مکتب تشیع توانست سیره اهل بیت را در سطح فرا مذهبی و فرا ادیانی گسترش دهد.

وجدان و اخلاص نویسندگان مسیحی مانند میشل کعدی برای اندیشمندان منصف اسلامی عبرت آموز است که چگونه در مقابل معارف نورانی تربیت شدگان پیامبر بزرگ اسلام سر تعظیم فرود می آورند و سیره امامان معصوم را چراغ هدایت بشریت معرفی می کنند.

این اندیشمند مسیحی در جایی انگیزه خود از تألیف پیرامون سیره و منش اهل بیت(عليهم السلام) را این گونه بیان می‌کند: من با عشق و علاقه فراوان به تألیف و نگارش درباره سیره ائمه پرداختم به این دلیل که ما مسیحیان با ظلم وستم مخالفیم.

امام علی (عليه السلام) شخصیتی جهانی و سرمایه بشریت

کعدی کشیش لبنانی از علاقه مندان امام علی (عليه السلام) است و عنوان پایان نامه دکتری وی «امام علی (عليه السلام) نهجاً وروحاً و فقها» است. گفته می شود پدر دکتر کعدی و صومعه راهبان مسیحی مشوّق اصلی وی برای انتخاب این موضوع بودند چرا که آنها معتقدند امام علی (عليه السلام) یکی از شخصیت های بزرگی است که متعلق به تمام بشریت است و اختصاصی به اسلام یا مکتب تشییع ندارد.  او می گوید: امام علی(عليه السلام) حتی یک روز خوش را در زندگیش تجربه نکرد. ایشان سه شب متوالی در ماه رمضان افطار خانواده اش را به فقیر و یتیم و اسیر بخشید٬ ومورد آزمایش الهی قرار گرفت و با بخشیدن طعام خود و خانواده به فقیران از آزمایش الهی سربلند درآمد.

بررسی سیره علمی و عملی دکتر کعدی کشیش مسیحی بیان گر ظهور جلوه‌هایی از شخصیت و زندگی حضرت علی در رفتارهای این اندیشمند است دکتر کعدی آنقدر در شخصیت حضرت علی(عليه السلام) غور کرد و درباره شخصیت آن حضرت پژوهش کرد که تحت تاثیر شدید صفات و ویژگی های شخصیت امیرالمؤمنین قرار گرفته و صاحب خلق عظیم و خوی و منش بزرگی شد.

واتیکان منبع خطی زیادی درباره امام علی (عليه السلام) و امامان شیعه اثناعشری در اختیار دارد

دکتر کعدی در برهه ای از زندگی خود قصد نوشتن کتابی درباره اهل بیت داشت و به همین خاطر به کشورهای مختلف عربی مسافرت کرد ولی چیز قابل اتکایی برای نوشتن پیرامون مولای متقیان پیدا نکرد و بعد از آن به کتابخانه واتیکان رفت و آنجا به نسخ خطی زیادی درباره امام علی وحضرت زهرا وائمه معصومین دسترسی یافت که منشا نگارش آثار گرانبهایی درباره اهل بیت(عليهم السلام) شد.

ایشان کتابی درباره حضرت زهرا (سلام الله عليها) نوشته است٬ در این کتاب آمده است: حضرت زهرا (سلام الله عليها) معلم مردان و زنان است ونخستین سخنور زن در اسلام این بانوی گرانقدر می باشد. کعدی در جایی گفته است: بنده از اهل بیت (عليهم السلام) نوشتم به خاطر اینکه به وجدانم وفادار باشد.

حضرت فاطمه(سلام الله عليها) اولین معلم زن و معلم مردان و زنان هستند

اسلام شناس مسیحی لبنانی تاکید می کند: حضرت فاطمه(سلام الله عليها) اولین معلم زن بلکه بیشتر از یک معلم بودند. ایشان معلم مردان و زنان هستند آن حضرت نقش برجسته ای در تحقق عظمت اسلام و عظمت کلمه اسلامی دارا می باشند.

میشل کعدی درباره حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) معتقد است: «سرور زنان دو عالم» تنها یک عبارت از سوی رسول الله(صلي الله عليه و آله) خطاب به حضرت فاطمه سلام الله عليها نبود بلکه تعبیری از جانب خداوند بزرگ جهان است؛ حضرت فاطمه (سلام الله عليها) یک قدیسه است که با علم و بلاغتش شناخته شده است.

کعدی در آثار خود به مقایسه میان حضرت زهرا(سلام الله عليها) و مریم العذراء می پردازد و تاکید می کند: هر یک از این دو بانوی بزرگوار دارای جایگاه ویژه ای در وجود انسانها هستند؛ هنگامی حضرت فاطمه زهرا(سلام الله عليها) از حضرت رسول (صلي الله عليه و آله) درباره حضرت مریم(سلام الله عليها) پرسیدند، آن حضرت در جواب گفتند که تو در یک زمان زندگی می کنی و او نیز در زمانی دیگر می زیست. همانطوری که تو سرور زنان جهان هستی، حضرت مریم نیز سرور زنان جهان محسوب می شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اهمیت مقایسه حضرت زهرا(سلام الله عليها) و حضرت مریم(سلام الله عليها) در راستای خدمت به ادیان آسمانی  می گوید: هر یک از این دو دارای عظمت و جایگاه ربانی والایی است؛ حضرت مریم در نزد خداوند از جایگاه والایی برخوردار است و درباره جایگاه آن حضرت همین بس که حضرت مسیح(علیه السلام) در دامن ایشان سخن می گفت. آن حضرت از زنان برگزیده خداوند می باشد و خداوند به او چنین منزلتی را اعطا کرده است و حضرت زهرا(سلام الله عليها) نیز همین گونه هستند و زنی است که همه ما در سراسر جهان به او می بالیم.

این اندیشمند مسیحی همچنین درباره جنبه علمی حضرت فاطمه(سلام الله عليها) گفته است:حضرت زهرا (سلام الله عليها) یک قدیسه است که با علم و بلاغتش شناخته شده است.

وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا سلام الله عليها جزء اولین زنان ادیب به شمار می رود، یادآور می شود که در کتابی با همین عنوان درباره آن حضرت سخن گفته و نوشته است که حضرت فاطمه زمانی که سخنرانی می کرد، معنی و محتوای کلامش را می دانست. آن حضرت به خطبه خوانی معروف بودند به همین دلیل جزو اولین زنان ادیب و خطیب در جهان به شمار می روند و تا به امروز هیچ انسانی را به هر درجه علمی هم که رسیده باشد، نمی یابیم که در بلاغت به پای ایشان برسد.

اسلام شناس مسیحی لبنانی در ادامه آورده است: حضرت فاطمه(سلام الله عليها) اولین معلم زن بلکه بیشتر از یک معلم بودند. ایشان معلم مردان و زنان هستند. آن حضرت نقش برجسته ای در تحقق عظمت اسلام و عظمت کلمه اسلامی دارا بودند.

کعدی به عنوان یک راهب مسیحی ابراز امیدواری می کند که زنان از حضرت زهرا(سلام الله عليها)  صفات و اخلاق و عظمت و نزدیکی اش به خدواند تاسی جویند و آن حضرت را قدیسه ای برشمارند که در کلیساها زندگی کرده است.

وی همچنین ابراز امیدواری می کند که زنان حضرت زهرا سلام الله عليها را در قلب خود جای دهند و احساس کنند که درباره یک قدیسه سخن می گویند و درصورتی که با آن حضرت این چنین برخورد کنند، خوشبخترین انسان ها روی زمین خواهند بود.

رنج های حضرت مسیح (علیه السلام) یک دهم مصائب امام حسین(علیه السلام) است

چند سال پیش همایشی در کربلا درباره امام حسین (علیه السلام) با حضور ده ها کشیش مسیحی برگزار شد و دکتر کعدی در آن همایش شرکت کرد و سخنرانی بسیار عاطفی وی مورد استقبال حاضرین واقع شد.

به اعتقاد کعدی: رنجهایی که امام حسین (علیه السلام) تحمل کرده شبیه رنجهایی است که بر حضرت مسیح (علیه السلام) رفته است٬ کعدی معتقد است: رنجهایی که حضرت مسیح تحمل کرده به یک دهم آنچه که بر سر امام حسین (علیه السلام) وارد شده نمی رسد چرا که رنجهای امام حسین (علیه السلام) روحی و جسمی بود.

ژرف‌نگری رهبر معظم انقلاب و سفارش نگارش کتاب امام سجاد (علیه السلام) به یک نویسنده  و ادیب مسیحی

درباره نوشتن کتابی از امام سجاد (علیه السلام) کعدی گفته است: در مسافرتی که چند سال پیش به تهران داشتم به حضور آیت الله خامنه ای رسیدم و ایشان پیشنهاد تألیف این کتاب را مطرح کردند و من به خواسته ایشان جامه عمل پوشاندم.

امام سجاد (علیه السلام) نور هدایت و الگوی انسانیت است و در تمام رفتارهای خود وارث امام حسین (علیه السلام) است

میشل کعدی می گوید برای اطلاع کامل از سیره و زندگی امام سجاد(علیه السلام) 19 کتاب را مطالعه کرده ام که حاصل و خلاصه آن در کتابی به نام امام سجاد نوری از چشمان امام علی(علیه السلام) جمع آوری شده است.

به باور کعدی، در تحقیقات درباره امام بزرگواری مانند امام سجاد(علیه السلام) آنچه مهم است اهمیت ایشان به عنوان نور هدایت و الگوی انسانیت است. کعدی می گوید: آشنایی با این شخصیت بزرگوار موجب شد مانند یک مسلمان در غم ایشان گریه کنم.

این اسلام شناس مسیحی با اشاره به محتوای کتاب خود درباره امام سجاد(علیه السلام) اظهارداشت: این کتاب به سه فصل تقسیم شده و در بخش اول آن سجایای الهی و انسانی امام چهارم شیعیان به تفصیل بیان شده است.

به گفته وی، دومین فصل نیز به نقش ایشان در تبلیغ و داعیه داری دین اختصاص داشته و جایگاه ایشان در رهبری نیز در فصل جداگانه ای مورد بررسی قرار گرفته است.

این نویسنده مسیحی تاکید کرده است: در پایان تحقیقات خود به این نتیجه رسیدم که امام سجاد(علیه السلام) در تمام رفتارهای خود وارث امام حسین(علیه السلام) است.

امدادرسانی به محرومان رسالت اجتماعی امام سجاد(علیه السلام)

به گفته کعدی، متاسفانه بسیاری از جنبه های زندگی این امام هنوز ناشناخته مانده که از جمله آن ها می توان به تلاش ایشان برای آذوقه رساندن به مستمندان اشاره کرد که تا زمان وفات ایشان و مشاهده زخم و آثار حمل کیسه های سنگین بر دوش مبارک کسی از این حقایق مطلع نشده بود.

کعدی با اشاره به روایتی درباره حزن همیشگی امام سجاد(علیه السلام)اظهارداشت: وقتی از ایشان درباره این اندوه سوال شد پاسخ دادند: حضرت یعقوب در فراق یک فرزند خود که آن هم زنده بود بینایی خود را از دست داد و من چگونه می توانم در حالی که عمو و پدر و برادر و 17 نفر از اهل خانواده ام را در راه اسلام از دست داده ام غمگین نباشم.

امام رضا(علیه السلام) باب الحوائج مومنین

کعدی همچنین به مشهد مقدس سفر کرده وبه زیارت مرقد مطهر امام رضا (علیه السلام) مشرّف شده٬ وی می گوید: امام رضا باب الحوائج مومنین است و من شخصاً بارها از امام حاجت طلبیدم وحاجت روا شدم.

بازتاب باورهای شیعی در آثار دکتر میشل کعدی

کعدی متاثر از باورها و ارزش های شیعی است و سالیان زیادی مروج و موید ارزش های معنوی چهارده معصوم (علیهم السلام ) بشمار می آیند و آثار ایشان می تواند نسل جدید مسلمانان و مسیحیان را با شخصیت و سیره اهل بیت آشنا نموده و نوید بخش یک حرکت جدید در راستای تجلیل از نویسندگان محب مکتب اهل بیت در جهان مسیحیت باشد.

این نویسنده گرانقدر توانست از بند فرقه گرایی و تعصب دینی رها و از این زندان پوچ خارج شود تا پل های ارتباطی تبادل اندیشه بین ما و دیگری را ساخته و برقرار نماید. کعدی برای مسیحیان راهب، زاهد و قدیس است و برای مسلمانان، یک فقیه و ادیب و عاشق امام علی(علیه السلام) که اندیشه حضرت را ترویج و به گوش جهانیان رسانده و این افتخار بزرگی است که نصیب این اندیشمند مسیحی و پژوهشگر اسلامی شده است.

پدیده ستایش اهل بیت علیهم السلام توسط نویسندگان مسیحی در لبنان یک نعمت الهی است و امیدواریم که ضمن تجلیل و تکریم این مردان الهی زمینه برای بررسی چرایی این پدیده، فراهم گردد.

منبع: خبرگزاري ايسنا

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

1 × یک =