• 0
  • 0
  • 90

«ویژگی های عبادالرحمن»؛ در گفت وگو با آیت الله طبسی

مردم و مسئولان ویژگی های عبادالرحمن را در خود نهادینه کنند/ کسانی را به کار بگماریم که خداترس و معتقد به معاد باشند

مردم و مسئولان ویژگی های عبادالرحمن را در خود نهادینه کنند/ کسانی را به کار بگماریم که خداترس و معتقد به معاد باشند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تصریح به اینکه اکثر مسئولین ما در حال خدمت هستند اما توقعات مردم بیش از این است؛ گفت: کشور ما کشور غنی و قدرتمندی است و اگر مسئولان و مردم ما ویژگی های عبادالرحمن را در خود نهادینه کنند، قطعا مشکلات حل خواهد شد.


آیت الله نجم الدین طبسی در گفت وگو با شفقنا به بیان ویژگی های «عبادالرحمن» پرداخت و بیان داشت: خداوند متعال در آیه ۶۳ سوره مبارکه فرقان می فرماید: «وَعِبَادُ الرَّحْمَٰنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا»، این آیه ویژگی های متعددی از «عبادالرحمن» را برمی شمرد.

او بیان داشت: این آیه، والاترین و باارزشترین ویژگی های انسانی را توصیف می کند، البته آیات قبل، به برخی برخوردهای انسان های لجوج و مشرک اشاره می کند. در آیه ۶۰ همین سوره می فرماید: «وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اسْجُدُوا لِلرَّحْمَٰنِ قَالُوا وَمَا الرَّحْمَٰنُ أَنَسْجُدُ لِمَا تَأْمُرُنَا وَزَادَهُمْ نُفُورًا؛ و هنگامی که به آنان گویند: برای رحمان سجده کنید، می گویند: رحمان چیست؟! آیا برای چیزی که تو فرمان می دهی، سجده کنیم؟ و [دعوت تو] بر رمیدگی و نفرتشان می افزاید».

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: خداوند در آیات بعدی به بیان ویژگی های عبادالرحمن می پردازد و اولین ویژگی که برای «عبادالرحمن» ذکر می کند، راه رفتن با آرامش و فروتنی و به دور از تکبر است.

او، تواضع را کلید ایمان و کبر و غرور را کلید کُفر دانست و گفت: انسان های مغرور حاضر به شنیدن سخنان خداوند و رهبران الهی نیستند اما «عبادالرحمن» چنان تواضعی دارند که در هنگام راه رفتن هم با آرامش قدم برمی دارند و این فروتنی حتی در راه رفتن آنها قابل مشاهده است.

آیت الله طبسی تصریح کرد: خداوند متعال در آیه ۳۷ سوره اسراء می فرماید: « وَلَا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحًا ۖ إِنَّکَ لَنْ تَخْرِقَ الْأَرْضَ وَلَنْ تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولًا؛ و روی زمین، با تکبر راه مرو! تو نمی‌توانی زمین را بشکافی، و طول قامتت هرگز به کوه‌ها نمی‌رسد!». اما «عبادالرحمن» به دلیل داشتن روح ایمان، این دستورات را اجرا می کنند.

او به یکی دیگر از ویژگی های عبادالرحمن اشاره کرد و افزود: ویژگی دومی که برای عبادالرحمن ذکر شده این است که «هنگامی که نادانان آنان را طرف خطاب قرار می دهند [در پاسخشان] سخنانی مسالمت آمیز می گویند». البته ما دو نوع سلام داریم: یکی زمانی که وارد می شویم و آن، سلام تحیّت است که نشانه محبت می باشد و دیگری زمانی که خارج می شویم و آن، سلام وداع است. منظور از «سلاما» در آیه ۶۰ سوره فرقان، سلام وداع است یعنی صحنه را ترک می کنم اما با تو درگیر نمی شوم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به داستانی در این زمینه اشاره کرد و گفت: وقتی مالک اشتر از بازار گذر می کند، صاحب مغازه ای به سوی او زباله پرتاب می کند. بعد که مالک رد می شود و می رود، می گویند او را شناختی؟ می گوید: نه. می گویند: او مالک اشتر، فرمانده لشکر علی بن ابیطالب (علیه السلام) است. مغازه دار، کار خود را رها می کند و به دنبال او می رود تا از او عذرخواهی کند.

او تاکید کرد: مسئولان به عنوان افراد ویژه کشور باید این آیات الهی را بخوانند و به آن عمل کنند. از این ها انتظار می رود که کار خود را به درستی انجام دهند و اگر متوجه نادرستی عمل خود شدند، به تذکرات رهبر انقلاب اسلامی و مراجع معظم تقلید ترتیب اثر دهند و عذرخواهی کنند و بر اشتباه خود اصرار نکنند.

آیت الله طبسی ویژگی سوم «عبادالرحمن» را مورد اشاره قرار داد و افزود: خداوند در آیه بعد (۶۴ سوره فرقان) می فرماید: «وَالَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِیَامًا؛ و آنان که شب را برای پروردگارشان با سجده و قیام به صبح می رسانند».

او به آیه ۶۵ سوره فرقان به عنوان چهارمین ویژگی «عبادالرحمن» اشاره کرد و گفت: خداوند می فرماید: «وَالَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَ ۖ إِنَّ عَذَابَهَا کَانَ غَرَامًا؛ و آنان که می گویند: پروردگارا! عذاب [دوزخ] را از ما بگردان که مسلماً عذاب آن پایدار و همیشگی است».

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: اگر کار را دست عبادالرحمن بدهیم، شاهد اختلاس و… نخواهیم بود. تخصص در کار لازم است، اما ضلع دیگر آن دینداری و تعهد است. لذا باید کسانی را به کار بگماریم که علاوه بر تخصص خداترس باشند و به معاد اعتقاد داشته باشند.

او به آیه ۶۷ سوره فرقان به عنوان پنجمین ویژگی «عبادالرحمن» اشاره کرد و گفت: خداوند در این آیه می فرماید: « وَالَّذِینَ إِذَا أَنْفَقُوا لَمْ یُسْرِفُوا وَلَمْ یَقْتُرُوا وَکَانَ بَیْنَ ذَٰلِکَ قَوَامًا؛ و آنان که وقتی انفاق می کنند، نه از حدّ معمول [و متعارف] می گذرند و نه تنگ می گیرند، و [انفاقشان] همواره میان این دو در حدّ اعتدال است».

آیت الله طبسی یادآور شد: در این آیه، اصل انفاق، مسلم گرفته شده است اما آنچه مهم می نماید، نحوه انجام آن است که عبادالرحمن در انفاق نه اسراف می کنند و نه سخت می گیرند بلکه همواره در حدّ اعتدال رفتار می کنند.

او با بیان اینکه فشارهای دشمن بخشی از مشکلات است نه همه مشکلات؛ خاطرنشان کرد: کشور ما کشور غنی و قدرتمندی است و اگر مسئولان و مردم ما ویژگی های عبادالرحمن را در خود نهادینه کنند، قطعا مشکلات حل خواهد شد و کشوری چون آمریکا جرات نخواهد کرد که نگاه چپ به ایران کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دوم سخنان خود با بیان اینکه ما در نظام اسلامی زندگی می کنیم، گفت: حکومتی که براساس قرآن کریم و دستورات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین(علیهم السلام) اداره می شود، باید مسئولین آن نیز در همین چارچوب گام بردارند و همواره به خاطر داشته باشند که با پشتیبانی مردم به این منصب و مقام رسیده اند و باید برای خدمت به این مردم گام بردارند.

او تصریح کرد: اکثر مسئولین ما در حال خدمت هستند اما توقعات مردم بیش از این است؛ درنظر داشته باشیم که اگر این سدسازی ها و برق کشی ها و گازرسانی ها نبود، با مشکلات عدیده مواجه بودیم. سخن این است که مسئولین باید خود را خادم ملت بدانند نه رئیس. و در برابر این پست و مقام احساس مسئولیت کنند.

آیت الله طبسی بهترین راه برای رهایی از کبر و غرور را محاسبه و مقایسه اوصاف خود با ویژگی های ذکر شده در این آیات الهی دانست و گفت: در ماه مبارک رمضان که ضیافت الله است و در روزهای پایانی آن قرار داریم، بنشینیم و با خود بیاندیشیم که آیا مصداق «عبادالرحمن» هستیم یا مصداق «بالاخسرین اعمالا». اینها (زیانکارترین مردم در کارها) کسانی هستند که گمان می کنند کار نیک انجام می دهند اما در حقیقت به خداوند کفر می ورزند و اگر کار نیکی هم انجام دهند به دلیل کفرشان، حسنات آنها تباه می شود.

منبع: شفقنا

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

9 + 18 =