• 0
  • 0
  • 14

ادیان چالش‎انگیز نوظهور

کتاب «ادیان چالش‌انگیز نوظهور» به شکل مجموعه مقالاتی در حوزۀ جنبش‌های دینی جدید تدوین شده که تلاش می‌کند به جریان‌شناسی نحله‌ها و فرقه‌های دینی نوظهور بپردازد. مترجم در این اثر، رواج کیش‌ها و نحله‌های جدید هنجارشکن و هم‌چنین گسترش احساس خلأ معنوی در زندگی جوانان هنجارگریز به‌علاوۀ گسترش ارتباطات و ظهور پدیدۀ «جهانی‌شدن»، را شواهدی بر اهمیت پژوهش دربارۀ جنبش‌های دینی جدید ذکر می‌کند.

نویسندگان این مقالات، دانش‌آموختگان مقاطع دکتری و فوق دکتری در دانشگاه‌های معتبر و افرادی سرشناس و دارای آثارِ مهمی در حوزۀ مطالعات دینی هستند که اغلب آن‌ها، خواننده را با پایه‌گذار، نحوۀ شکل‌گیری، آموزه‌ها و تحولات تاریخیِ کیش‌ها آشنا و افزون بر آن، تحلیل‌هایی روشمند راجع به آن‌ها عرضه می‎کنند.

این مجموعه در چهار بخش (گروه‌های مسیحی، آسیایی، اسرارآمیز و سایر گروه‌ها) دسته‌بندی شده است؛ به‌نحوی‌که تنوع تشکل‌ها از آمریکا و اروپا تا چین، ژاپن و هند را دربرمی‌گیرد. در جلد اول، دو بخش نخست و در جلد دوم، دو بخش بعدی آن عرضه می‌گردد.


مترجم کتاب، وجه غالب مؤسسان این کیش‏‌ها را ارائه طریقی برخلاف هنجار جامعه با ادعای اصلاحات، معرفی می‌کند و وجه مشترک آن‌ها را مناقشه‎آمیز بودن آن‌ها اعلام می‌کند. هم‌چنین برخی آموزه‌ها و دعاوی مانند جهانی بودن، الهام و مکاشفه، آخرالزمانی، صلح‌طلبی و التقاطی‌بودن نیز در برخی از آن‌ها مشترک دانسته شده و اتهاماتی همچون شست‌وشوی ذهنی، کودک‌آزاری، سوءاستفادۀ مالی و جنسی و فعالیت‌های غیرقانونی را متوجه بسیاری از آن‌ها می‌داند.

در پایان یادآوری شده که تمرکز این مجموعه بر کیش‌های مناقشه‎آمیز و جنجالی است که بیشترین توجه دانشگاهی و رسانه‌ای را به خود معطوف داشته که تمرکز یادشده، پژوهشگر مطالعات دینی را به پژوهش دربارۀ سایر گروه‌های دینی جدیدی ترغیب می‌کند که مناقشه‎آمیز نیستند و بااین‌حال مخاطبان خود را دارند.

جلد اول کتاب «ادیان چالش‌انگیز نوظهور»در ۴۳۴ صفحه و جلد دوم آن در ۳۳۶ صفحه و با قیمت ۷۰ هزار تومان ازسوی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات وارد بازار نشر شد.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

12 + 6 =