• 0
  • 0
  • 7

البشری فی ذکر من حظی برویه الحجته الکبری (عج)

معرفی افرادی که موفق به دیدار امام مهدی(ع) در دوران قبل و بعد از غیبت ایشان شده‌اند. در این اثر با استناد به متن کتاب‌هایی چون کمال‌الدین شیخ صدوق، الغیبة شیخ طوسی، اصول کافی کلینی، بحارالنوار مجلسی، جنة‌مأوای سید بحرالعلوم، اثبات‌الهداة شیخ حر عاملی و بسیاری دیگر از کتب شیعی در موضوع مهدویت، اسامی برخی از افرادی که مشرف به ملاقات امام مهدی(ع) شده‌اند پرداخته شده و جریان ملاقات آنان با آن امام(ع) به صورت اجمالی شرح داده شده است. نگارنده سعی کرده است جریان دیدارها را به صورت مستند بیان کرده و بدین‌وسیله امکان ملاقات با ایشان در عصر غیبت را اثبات نماید. بخشی از این ملاقات‌ها در دوران حیات امام حسن عسکری(ع)، برخی در دوران غیبت صغری و برخی دیگر در دوران غیبت کبرای ایشان نقل شده است.


كتاب شريف »البشري في ذكر من حظي برؤية الحجة الكبري (عج)«، با استناد به متن کتاب‌هايي چون کمال‌الدين شيخ صدوق، الغيبة شيخ طوسي، اصول کافي مرحوم کليني، بحارالانوار علامه مجلسي، جنة الماواي سيد بحرالعلوم، اثبات‌ الهداة شيخ حر عاملي و برخي ديگر از کتب شيعي در موضوع مهدويت، به معرفي اسامي برخي از افرادي که به ملاقات امام مهدي ارواحنا له الفداء مشرف شده‌اند، پرداخته و جريان ملاقات آنان را با حضرت ولي عصر عليه‌السلام، به صورت اجمالي شرح داده است. مؤسسه در اين تحقيق سعي نموده، جريان ديدارها را به صورت مستند بيان کرده و بدين وسيله امکان ملاقات با ايشان در عصر غيبت را اثبات نمايد.

بخش‌هاي مختلف كتاب بدين ترتيب است:

الف. مقدمه كتاب (به زبان عربي)

در مقدمه‌ي شش صفحه‌اي اين تحقيق، برخي شبهه افکني‌ها پيرامون اصل رؤيت امام عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف در زمان غيبت و پاسخ‌هايي از بزرگان شيعه مثل: شيخ صدوق، شيخ طوسي، سيد مرتضي، علامه مجلسي، علامه شبر، علامه سيد محسن امين و… آمده است.

همچنين نظر بعضي از بزرگان معاصر و وجوهي در اين خصوص، از حضرات آيات خوئي و شيخ جواد تبريزي رحمهماالله و نيز حضرت آيت الله العظمي سيستاني دام ظله الوارف آمده است.

ب: متن كتاب

کتاب مذکور در چند بخش تدوين شده و حکايات و روايات کساني که هنگام حيات حضرت امام حسن عسکري عليه‌السلام و به راهنمايي و استشهاد آن حضرت، خدمت حضرت ولي عصر عليه‌السلام رسيده‌اند و نيز کساني که در زمان غيبت صغري و يا غيبت کبري خدمت حضرت شرفياب شده‌اند را منعکس کرده است.

  • * بخشنخست: تحت عنوان »من رآه في حياة ابيه»، اين بخش شامل حکايت ديدار افرادي است که در زمان حيات امام حسن عسکري عليه‌السلام، به محضر حضرت ولي عصر ارواحنا له الفداء مشرف شده‌‌اند و طي آن به شانزده روايت در اين خصوص استناد شده است.
  • * بخش دوم:تحت عنوان »من رآه في زمن الغيبة الصغري 260-239 ه.ق»، به بيست و سه حکايت مستند، حاوي سرگذشت افرادي که در عصر غيبت صغري خدمت حضرت شرفياب شده‌اند، اشاره شده است.
  • * بخشسوم: تحت عنوان »من رآه في زمن الغيبة الکبري 329-000 ه.ق»،بيست و سه روايت موثق پيرامون سر گذشت افرادي که در زمان غيبت کبري به محضر مبارک حضرت مهدي (عج) رسيده‌اند را نقل نموده است.
  • * بخشچهارم: در اين بخش، تحت عنوان »من رآه في النوم»، شش ماجرا از کساني که امام زمان عليه‌السلام را در عالم خواب ملاقات کرده‌اند، ذکر شده است.
  • * بخشپاياني:اين بخش نيز که تحت عنوان »النوادر»، در صفحات پاياني کتاب آمده است، فصلي است مربوط به حکايات بزرگان، از ديدار با حضرت حجت عجل الله تعالي فرجه الشريف، که طي آن، پانزده ماجرا در اين رابطه را با اسناد معتبر نقل مي‌نمايد.

ج. مصادر التحقيق به صورت الفبايي

در پايان كتاب، در سه صفحه و به صورت مجزا، بر اساس ترتيب حروف الفبا، تعداد 49 منبع استفاده شده در كتاب، در اختيار علاقه‌مندان و محققان عزيز قرار گرفته است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهارده + 11 =