• 0
  • 0
  • 26

«امام صادق(ع) و مذاهب اهل سنت»

موضوع اصلى براى نويسنده «شيعه» بوده و لذا در هر مناسبتى عرصه سخن را چنان فراخ گرفته كه بتواند از مواضع شيعه در زمينه ‏هاى مختلف اعتقادى، كلامى، سياسى، اخلاقى، علمى و فقهى دفاع كند و هر ابهامى را بزدايد؛ و همین ویژگی باعث شده تا این کتاب به مانند یک دایره المعارف شیعی تبدیل گردد .


نويسنده اين اثر اسد حيدر از علماى معاصر شيعه اماميه است. اين كتاب در چهار جلد تنظيم شده .كتاب به منزله دائرة المعارف كوچكى در تاريخ و فقه و حديث شيعى است و نويسنده به نقد و تحليل تاريخى موضوع موردنظر خود نشسته و از عقايد و آراء شيعى در برابر انتقادهاى وارده بر اين طايفه عالمانه دفاع ميكند. به اقتضاى عنوان كتاب، نويسنده مى‏بايست در محدوده فقه جعفرى و ارتباط آن با مذاهب چهارگانه اهل سنت سخن بگويد و يا مذهب جعفرى را با ديگر مذاهب مقايسه كند، اما چنين نيست بلكه بسيار فراتر رفته و در عرصه‏هايى گام برداشته كه گاه هيچ ارتباط مستقيمى با موضوع كتاب ندارد. گويا موضوع اصلى براى نويسنده «شيعه» بوده و لذا در هر مناسبتى عرصه سخن را چنان فراخ گرفته كه بتواند از مواضع شيعه در زمينه ‏هاى مختلف اعتقادى، كلامى، سياسى، اخلاقى، علمى و فقهى دفاع كند و هر ابهامى را بزدايد؛ هر چند كه ارتباطى با امام صادق و مذاهب چهارگانه نداشته باشد.

  • ويژگيهاى كتاب‏

برخى ويژگيهاى اين كتاب عبارتند از: ۱. تحقيق و تتبع وسيع نويسنده كه از ارجاعات فراوان وى در پاورقيها مشخص مى شود. ۲. بررسى عالمانه و منصفانه به رغم اينكه رعايت بى‏طرفى محض ممكن نيست و نويسنده هم عالمى راسخ در تشيع است. ۳. ويژگى ممتاز ديگر نويسنده در اين كتاب، ديد سياسى و تحليلى اوست و اين خصوصيت كتاب را خواندنيتر و روشنگرتر كرده است. چنانكه كوشيده است در وراى رويدادهاى اجتماعى و سياسى و حتى حوادث علمى و فقهى و اعتقادى محض، انگيزه‏هاى سياسى قدرتمندان و خداوندان زمين و زمان را نيز كشف كند و به نمايش بگذارد. نويسنده با تبيين همه جانبه شخصيت امام ششم نشان مى‏دهد كه او در زمان خود آگاهترين و عاليترين عالمان امت، و از نظر صلاحيتهاى فكرى، اخلاقى، علمى و سياسى براى رهبرى امت، مناسبترين فرد بوده است.

مجموعه نفیس «امام صادق (ع)  و مذاهب چهارگانه» یکی از مهم­ترین و اثرگذارترین آثار در حوزه تاریخ تحلیلی اسلام و حیات علمی سیاسی امام صادق (ع) است که به قلم توانای مرحوم اسد حیدر نگاشته و در دهه­ های اخیر بارها تجدید چاپ شده است. این اثر سی سال پیش به زبان اردو ترجمه شده بود، اما خلأ برگردان آن به فارسی کاملا احساس می­شد. در این سال­ها تلاش های نافرجامی برای ترجمه این مجموعه صورت گرفته بود. در نهایت با توصیه و تشویق علمای گرانقدر اسلام و به همت حلقه ترجمه مرآت طی پنج سال، کار ترجمه، ویراستاری و تحقیق آن به سرانجام رسید.  اسد حیدر دانشمند فرهیخته و مورخ توانمندی بود که محضر شماری از عالمان برجسته حوزه نجف چون آیت الله محمد حسین کاشف الغطاء، آیت الله سید محسن حکیم  و نیز آیت الله خوئی را درک کرد و در کسب علوم دینی به مرتبه­ای والا دست یافت

و اگر چه در کسوت روحانیت نبود اما به دلیل موقعیت علمی و قدرت تحقیقی فراوانش همواره مورد احترام بود.

این کتاب در ۸ جلد توسط حلقه ترجمه مرآت در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۶۹۰۰۰۰ ریال به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب به چاپ رسیده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 + 12 =