• 0
  • 0
  • 3

تأملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور

کتاب «تأملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور» اثر حجت الاسلام مرتضی عبدی چاری با هدف روشن نمودن نحو ارتباط و تعامل اسلام با ادیان در عصر ظهور پرداخته است.کتاب در سه بخش و یک نتیجه گیری سامان یافته که عناوین آن عبارتند از: «بخش اول: کلیات»، «بخش دوم: یهودیت و مسیحیت در نظام مهدوی»، «بخش سوم: کیفیت برخورد امام مهدی با اهل کتاب» و «نتیجه گیری: دیدگاه برگزیده».
در قسمتی از کتاب با عنوان «کثرت گرایی» می خوانیم: کثرت گرایی دینی بدان معناست که همه ادیان در زمان واحد قابل جمع اند و حقانیت دینی هم دارند؛ لذا از طریق همه آن ادیان هم راهی به سوی نجات وجود دارد؛ اما در اسلام کثرت گرایی با قیدی پذیرفته شده است که به نوعی می توان گفت که وجود این قید، آن دین را منحصر در زمان و مکان خاص خودش قرار می دهد؛ از این رو علمای اسلام، کثرت گرایی را به دو بخش تقسیم کرده اند که یک بخش آن صحیح و بخش دیگر آن باطل است. اگر کثرت به معنای شرایع مختلف در زمان خودشان باشد، این مسأله با مبانی اسلامی سازگار و مورد پذیرش همه علمای اسلام است؛ ولی اگر کثرت به معنای وجود همه ادیان در زمان واحد باشد، فرضیه باطلی است؛ چرا که همه ادیان نمی توانند محق و راه نجات باشند.


در کتاب حاضر، چگونگی ارتباط و تعامل حضرت مهدی(عج) با یهودیت و مسیحیت در عصر ظهور مورد بررسی قرار گرفته است. ابتدا روش‌شناسی بررسی سندی روایات مطرح شده است. سپس مفاهیم عصر ظهور، دین، تعامل، غلبه، امام مهدی(عج) و … تعریف شده است. در ادامه ویژگی‌های عصر ظهور بررسی شده است. در بخش دوم، ادله حضور و عدم حضور ادیان یهودیت و مسیحیت در نظام مهدوی واکاوی شده است. در نهایت نیز به مبحث کیفیت برخورد امام مهدی(عج) با اهل کتاب پرداخته شده است .

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دوازده + 20 =