• 0
  • 0
  • 0

تصویر خانوادۀ پیامبر(ص) در دائرة‌المعارف اسلام

یکی از آثار مجموعه‌ای مؤسسه شیعه‌شناسی ترجمه و نقد و بررسی واژگان شیعی موجود در دائرةالمعارف اسلام، چاپ بریل هلند است. کتاب تصویر خانوادۀ پیامبر(ص) در دائرةالمعارف اسلام (ترجمه و نقد) پس از کتاب تصویر امامان شیعه در دائرةالمعارف اسلام، دومین کتاب از این مجموعه است. در این کتاب، مدخل‌های مربوط به افراد خانواده پیامبر(ص) […]


یکی از آثار مجموعه‌ای مؤسسه شیعه‌شناسی ترجمه و نقد و بررسی واژگان شیعی موجود در دائرةالمعارف اسلام، چاپ بریل هلند است. کتاب تصویر خانوادۀ پیامبر(ص) در دائرةالمعارف اسلام (ترجمه و نقد) پس از کتاب تصویر امامان شیعه در دائرةالمعارف اسلام، دومین کتاب از این مجموعه است. در این کتاب، مدخل‌های مربوط به افراد خانواده پیامبر(ص) (اعم از همسران، فرزندان، والدین، دایه، اجداد و عموها) از دائرةالمعارف اسلام ترجمه و نقد شده‌ است.

این کتاب دارای سه بخش است که در بخش اول، ترجمۀ مدخل‌های مربوط به همسران پیامبر(ص) ذکر و سپس نقد و بررسی شده است. در بخش دوم، ترجمۀ مدخل‌های مربوط به فرزندان پیامبر(ص) به همراه نقد و بررسی آن ها آمده، و در بخش سوم نیز ترجمه و نقد و بررسی مدخل‌های مربوط به سایر اعضای خانواده ایشان قرار گرفته است. ترجمه‌های موجود در کتاب تصویر خانوادۀ پیامبر؟ص؟ کاری است از بخش ترجمۀ مؤسسه شیعه ‌شناسی و نقد و بررسی‌ها نیز توسط سه تن از محققان بخش پژوهش انجام شده است.

تصویر حضرت محمّد(ص) و حضرت زهرا(س) در دائرة المعارف اسلام:

مؤسسه شیعه شناسی چندین سال است که به  صورت مدام و مستمر به ترجمه، نقد و بررسی واژگان شیعی دایرة المعارف اسلام چاپ لیدن هلند مشغول است. کتاب های تصویر امامان شیعه و تصویر خانواده پیامبر (جلد اول و دوم) این مجموعه را تشکیل می دهند. کتاب تصویر حضرت محمّد(ص) و حضرت زهرا(س) در دائرة المعارف اسلام (ترجمه و نقد)، سومین کتاب از این مجموعه است که ترجمه، نقد و بررسی دو مدخل «محمّد(ص)» و «فاطمه(س)» از دایرة المعارف اسلام به شمار می رود.
این نقادی عمدتاً ناظر به کاستی های مرتبط به روش نگارش مدخل هاست. مدخل های مزبور غیر از نقدهای روشی، کاستی ها و کمبودهای فراوانی دارد که باید در اثری دیگر به تفصیل به آن پرداخت و کژی ها و لغزش هایی را که بر قلم نویسندگان وارد آمده است، اصلاح نمود. نقد هر دو مدخل به قلم سرکار خانم دکتر فاطمه جان احمدی نگاشته شده است.

تصویر امامان شیعه در دائرة المعارف اسلام:

آموزۀ «امامت» از مهم ترین آموزه های شیعی است كه از جهات متفاوتی قابل مطالعه و بررسی است. دائرة المعارف اسلام چاپ لیدن هلند از مهم ترین دائرة المعارف هایی است كه کوشیده اسلام را معرفی کند. كتاب تصویر امامان شیعه در دائرة المعارف اسلام ترجمه و نقدی است از دوازده مدخل مربوط به ائمّۀ دوازده گانۀ شیعیان. این دوازده مدخل توسط برخی از مستشرقان و اسلام شناسان غربی به نگارش درآمده و در دائرة المعارف اسلام به انتشار رسیده  است. این دوازده مدخل پس از ترجمه توسط مؤسسه شیعه شناسی، به دست برخی از محققان عرصه تاریخ اسلام به نقد كشیده شده كه مجموعۀ دوازده ترجمه و دوازده نقد و بررسی، كتاب تصویر امامان شیعه در دائرة المعارف اسلام را شكل داده است. این كتاب اولین اثر از مجموعه آثاری است كه قصد دارد مدخل های مربوط به شیعه را در دائرة المعارف اسلام نقد و بررسی نماید.

تصویر شیعه در دائرةالمعارف امریكانا:

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

10 + دوازده =