• 0
  • 0
  • 25

درآمدی بر نظام شخصیت زن در اسلام (بررسی مقایسه ای دیدگاه اسلام و غرب)

معرفی کتاب
این کتاب که بررسی مقایسه ای دیدگاه اسلام و غرب در مورد مسأله زنان است، در دو بخش مبانی نظری و جریان شناسی نهضت زنان نوشته شده است.

در بخش اول، مبانی فکری غرب، همچون اومانیسم، سکولارسیم، نسبیت گرایی در نگرش به شخصیت زن و همچنین مبانی اسلامی، چون انسان، خلیفه خدا، هستی هدفمند، تناسب میان تکوین و تشریع آمده است. همچنین اصول شخصیت زن از نگاه اسلام با بحث هایی چون اشتراک زن و مرد در انسانیت، آفرینش اصیل قرن، گوناگونی راه های کمال در این بخش آورده شده است.

در بخش دوم، به جریان شناسی نهضت زنان در غرب با موضوعاتی چون گرایش های فمینیستی و انتقاد از فمنیستم و همچنین جریان شناسی نهضت زنان در ایران در دوران قاجار، پهلوی اول و مساله کشف حجاب، مسائل زنان در حکومت پهلوی دوم و جریان های مدافع حقوق زنان پس از انقلاب آورده شده است.

پخش پایانی این کتاب شامل چکیده، ضمیمه “منشور زنان مسلمان” فهرست آیات، احادیث، روایات، نمایه های موضوعی، عناوین و اصطلاحات، اعلام، کتب مقالات، نشریات، “مجلات، روزنامه ها” اعلام انگلیسی و منابع است.

در مقدمه این کتاب آمده است: “ایدئولوژی سرمایه داری غرب امروزه یکی از رقیب های جدی فرهنگ اسلامی که اگر کشورهای اسلامی در برابر آن تلاش درخوری نداشته باشند بی گمان باید شاهد از دست رفتن بخش عظیمی از میراث دینی و ملی این کشورها بود.

فهرست مطالب:
مقدمه، مبانی نظری، مبانی فکری غرب در نگرش به شخصیت زن، مبانی اسلامی در نگرش به شخصیت زن، درآمدی بر نظام شخصیت زن در اسلام، اصول شخصیت زن از نگاه اسلام، جریان شناسی نهضت زنان، جریان شناسی نهضت زنان در غرب، جریان شناسی نهضت زنان در ایران.


ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

شش + شش =