• 0
  • 0
  • 9

زن و جوامع عرب در طول یک قرن

كتاب حاضر حاصل طرح پژوهشي جمعي از بانوان نخبه و دانشگاهي مسلمان مصري است كه زير نظر خانم دكتر« مُني ابوالفضل» به انجام رسيده است و با ترجمه ی دكتر «هومن ناظميان» در انتشارات امیرکبیر منتشر شده است. در اين پژوهش تمام آثاري كه در طول قرن بيستم توسط زنان يا درباره زنان در جهان عرب نوشته شده، به طور اجمال معرفي و بررسي شده و نتايج ضمن تحليل‌هاي جامعه‌شناسانه در قالب مجموعه‌اي شايان توجه از جدول‌ها و آمارها ارائه گرديده است. از جمله اهداف اين پژوهش، طرح‌ريزي براي تأسيس رشته مطالعات زنان در كشورهاي عربي برمبناي ارزش‌ها و هنجارهاي توحيدي و اسلامي بوده است.

خانم دكتر «مُني ابوالفضل» در سال 1945 در قاهره ديده به جهان گشود و در سال 2008 درگذشت. او كه در سال 1975 دكتراي علوم سياسي خود را از دانشگاه لندن دريافت كرده بود، استاد علوم سياسي دانشگاه قاهره و استاد دانشگاه علوم اسلامي در ويرجيناي امريكا بود. او تلاش‌هاي گسترده‌اي در جهت نظريه‌پردازي در حوزه علوم اجتماعي و مطالعات زنان انجام داد و كوشيد در برابر ديدگاه‌هاي غريزه و سكولار، ديدگاهي مبتني بر مباني توحيدي و اسلامي عرضه كند. همچنين در راستاي دفاع از جايگاه زنان در تاريخ و تمدن اسلامي مطالعات و تحقيقات فراواني انجام داد. در سال 1998 كرسي مطالعات زنان را در ايالات متحده امريكا بر اساس ديدگاه اسلامي تأسيس كرد. از ايشان آثار متعددي به زبان‌هاي انگليسي و عربي در خصوص دفاع از اسلام به‌ويژه در حوزه مسائل مربوط به زنان به جاي مانده است.

دكتر «هومن ناظميان» دانش‌آموختة رشته زبان و ادبيات عربي از دانشگاه تربيت مدرس، از سال 1383 به تدريس در دانشگاه پرداخته است. وي همچنين از سال 1384 به عضويت انجمن ايراني زبان و ادبيات عربي درآمده است. او هم‌اكنون عضو هيئت علمي گروه زبان و ادبيات عربي دانشگاه خوارزمي است.


در پژوهش حاضر تمام آثاری که در طول قرن بیستم توسط زنان یا درباره زنان در جهان عرب نوشته شده، به طور اجمال معرفی و بررسی شده و نتایج ضمن تحلیل‌های جامعه‌شناسانه در قالب مجموعه‌ای از جدول‌ها و آمارها ارائه شده است. از اهداف این پژوهش، طرح‌ریزی برای تأسیس رشته مطالعات زنان در کشورهای عربی بر مبنای ارزش‌ها و هنجارهای توحیدی و اسلامی بوده است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

نه + 20 =