• 0
  • 0
  • 22

شعیان جبل عامل و لبنان جدید

اقلیت شیعیان جبل عامل نقش مؤثری در دگرگونی جامعه لبنان داشته اند.
کتاب شیعیان جبل عامل و لبنان جدید نوشته تمارا چلبی با ترجمه شهناز شفیع خانی به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سال ۱۳۹۰ منتشر شد.

منطقه «جبل عامل» سرزمین شیعیان محسوب می‌شود و بنا به قول مشهور، در زمان تبعید ابوذر غفاری به این سرزمین، مردم آنجا نیز به مذهب شیعه گرایش پیدا کرده‌اند.

این منطقه، محل ظهور بسیاری از علمای پیشین و معاصر است. نگارنده کتاب حاضر تلاش کرده تا با رجوع به دست‌نوشته‌ها و اسناد و مدارک موجود و دریافت اطلاعات از افراد آگاه، تحقیقی جامع درباره این منطقه را به ثمر برساند.

مطالب اثر در دو بخش تدوین شده که در بخش نخست، با تشریح موقعیت جغرافیایی، تاریخی، گروه‌های اجتماعی، اقتصاد، رهبران سیاسی و فرهنگ سیاسی منطقه، تحوّلات سیاسی آن مورد بررسی قرارگرفته است.

در بخش دوم به تغییرات فرهنگی و اجتماعی پرداخته شده است. در این بخش، منطقه جبل عامل در دولت ملت لبنان مورد بازتعریف قرارگرفته است. هدف نگارنده نشان دادن نقش مؤثر اقلیت عاملی در دگرگونی جامعه بوده است.

این کتاب با تشریح موقعیت جغرافیایی ‌‌ـ ‌‌تاریخی لبنان؛ گروههای اجتماعی، اقتصاد، رهبران سیاسی و فرهنگ سیاسی منطقه را از 1918 تا 1943، یعنی از زمان فروپاشی امپراتوری عثمانی تا دوران قیمومیت فرانسه بر کشورهای سوریه و لبنان، بررسی میکند و به تغییرات فرهنگی ‌ـ‌ اجتماعی این منطقه میپردازد و توضیح میدهد که چگونه ساکنان منطقه در فرایندهایی، از افرادی بیاراده و غیرفعال به افرادی با اراده و فعال تبدیل شدند.


ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهارده − هشت =