• 0
  • 0
  • 4

عرفان اهل بیت(ع)

عرفان اسلامی، یعنی درک درست معارف قرآنی و عمل به آموزه های اهل بیت علیهم السلام که آن را از ظاهر و باطن آیات قرآن کریم استخراج نموده اند. در آغاز ظهور اسلام، افرادی بودند که از این مشرب خاص پیروی می کردند و به طور مستقیم تحت تعلیم و سلوک عملی اهل بیت علیهم السلام بودند و حتی در بین مردم، به یاران خاص یا اولیای الهی شهرت داشتند، اما در اواسط قرن دوم با ورود جریان صوفیانه از جهان مسیحیت و هندوستان و آشنایی با آیین بودایی، رفته رفته عرفان اسلامی رنگ و بوی تصوف به خود گرفت. اگرچه عرفای اسلامی عموماً در مشرب قرآن و اهل بیت علیهم السلام، ره سیر و سلوک طی نموده اند، اما صبغۀ اجتماعی و سیاسی تصوف بر آن ها غالب شد؛ تاجایی که موضع گیری خود عرفا را در پی داشت و هر کدام درصدد تفکیک عرفان اسلامی از جریان تصوف رایج برآمدند.


عرفان اسلامی، درک درست معارف قرآن و عمل به آموزه های اهل بیت (ع) است که از ظاهر و باطن آیات قرآن کریم استخراج شده است. در آغاز ظهور اسلام، افرادی از این مشرب خاص پیروی می کردند و به طور مستقیم تحت تعلیم و سلوک عملی اهل بیت (ع) بودند. اما در اواسط قرن دوم با ورود جریان صوفیانه از جهان مسیحیت و هندوستان و آشنایی با آیین بودایی رفته رفته عرفان اسلامی رنگ و بوی تصوف گرفت.

کتاب پیش رو با این انگیزه نوشته شده است که ثابت کند چنین میراث گران مایه ای فقط برگرفته از قرآن کریم و معارف معصوم (ع) است و از آموزه های جهان مسیحیت و عرفان های هندی مبراست.

مطالب کتاب در چهار فصل ارائه شده است:
1. معنای عرفان و عارف
2. عرفان نظری
3. عرفان عملی
4. مستندات عرفان اهل بیت (ع)

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

هفت + 7 =