• 0
  • 0
  • 2

نیایش عارفان

کتاب نیایش عارفان شرحی است نوین بر دعای شریف « کمیل » که به قلم جناب آقای دکتر محمّد فنایی اشکوری نگارش یافته است. ایشان در این اثر، ابتدا اندکی در خصوص حقیقت دعا و نیایش توضیح داده و به اجمال، شخصیت کمیل بن زیاد را معرفی کرده است. سپس به شرح و تفصیل آموزه‌های اخلاقی شیعه، که در دعای کمیل مطرح شده، پرداخته و تک‌تک فرازهای دعای « کمیل » را بررسی کرده است. مطالعۀ این کتاب را به عموم محققان و به‌ویژه محققان عرصۀ اخلاق، عرفان و معنویت شیعی توصیه می‌کنیم.


در کتاب نیایش عارفان کوشیده شده تا در حد بضاعت حکمت و معنویت ناب شیعی از دل دعای کمیل استخراج شود. در شرح و بسط مفاهیم و معارف این دعا کوشش شده است تا نخست آنچه را به صرافت طبع از کلمات و عبارات خود دعا فهمیده می شود بیان شود. آنگاه از آیات شریفه قرآن برای بسط و تعمیم این معارف بهره برده شده است.

این کتاب از یک مقدمه، دو بخش و یک ضمیمه تشکیل شده است. مقدمه بیانی کوتاه در معرفی کمیل و دعای کمیل است.

در بخش اول با عنوان «اسرار نیایش» حقیقت دعا از دیدگاه معارف اسلامی و تعالیم مکتب اهل بیت(ع) بحث شده است. در این بخش به موضوعاتی چون جهان بینی معنوی، نردبان عروج، ذکر و یاد حق، سپاس منعم، عرض نیاز، مراتب و شرایط دعا، اجابت دعا و آثار دعا مورد بررسی قرار گرفته است.

در گزیده ای از این بخش ذیل عنوان «توسل» آمده است: «شک نیست که توسل نیز مانند هر مفهوم دینی دیگری ممکن است رنگ عامیانه گیرد و مورد سوء فهم واقع شود. ممکن است نقش و شان وساطت و واسطه فراموش شود و به واسطه توجه استقلالی شود و ذی الواسطه که خداوند است مورد غفلت واقع شود، که این خطا باید تصحیح شود.»

بخش دوم شرح جمله به جمله دعای کمیل را در بردارد و در پایان اصل دعا و ترجمه آن در ضمیمه آمده است.

در گزیده‌ای از بخش دوم ذیل فراز «و کل سیئة امرت باثباتها الکرام الکاتبین الذین وکلتهم بحفظ مایکون منی» می خوانیم: «دو فرشته بر اعمال انسان ناظرند. به زبان نمادین گفته شده است که فرشته متوکل بر سمت راست حسنات را و فرشته متوکل بر سمت چپ سیئات را می نویسد. ملک سمت راست حاکم بر ملک سمت چپ است. حسنات را ده برابر می نویسند. در ثبت سیئات عجله نمی کنند. در حدیث است که پس از گناه تا هفت ساعت به عبد عاصی فرصت داده می شود؛ اگر دراین مدت توبه نکرد ملک سمت چپ گناهان را ثبت می کند. آنان چون چنین کریمانه با عبد رفتار می کنند «کرام الکاتبین»،(نویسندگان کریم) می گویند.»

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهار × 3 =