• 0
  • 0
  • 12

پیامبر وحدت

محمد خاتم (ص)، پیامبر وحدت و رسول رحمت است: «و جعلني رسول الرحمه ورسول الملاحم‏». رحمت واسعه الهی با او جریان یافته: «و اطیعو الله و الرسول لعلکم تُرحمون»، و امت بشری حول خاتمیت او گرد می آیند: « ما كان محمد أبا أحد من رجالكم ولكن رسول الله وخاتم النبيين…» و با این همه، چشمه جوشان رحمت الهی است که: «فبمارحمه من الله لنت لهم…» و به این ترتیب؛ امت واحده، راهی است تا تفوق تمام: «هُو الَّذي أَرسل رسولَه بالْهُدى ودين الْحق ليظْهرهُ على الدِين كُله…» و. سپس تسری این حقیقت نهفته الوهی، به همه جوامع انسانی و بیداری وجدان های خفته که: «محمد رسول الله…».
و این رهیافتی است که به جای «مقصد»، «مسیر» و «مایه های درونی»، نیازمند همگرایی اراده و تمایلات وحدت طلب مسلمانان جهان حول یک «محور جمع» و نظام بخشیدن به آن است؛ و آینده روشن از آن مومنان مجاهدی است که نور وحدت می نشانند و کمال آن می افشانند، چه اینکه: «یریدون ان یطفوا نورالله بافواههم و یأبی الله الا ان یتم نوره…» و آنگاه، خشنود از سپاس الهی: «و رضوان من الله اکبر…»
اساس كتاب «پیامبر وحدت»، بررسی مساله «وحدت امت اسلامی» است و در واقع به تحلیل فشرده‌ای پیرامون موضوع مهم سیره حضرت رسول(ص) در جهت پی‌ریزی و پایداری آن می‌پردازد. ساختار شكلی این اثر بر شش محور استوار است: در مقدمه بحث پیرامون موضوع «وحدت» با نظر به بنیان های قرآنی آغاز می‌شود. فصل نخست، از بایسته‌ها و راهكارهای تحلیل سیره نبوی سخن دارد. فصل دوم، اهداف، نتایج و جایگاه بررسی و تحلیل مساله را مدنظر قرار داده و بر اهمیت و حساسیت موضوع تاكید می‌كند. فصل سوم به دنبال ترسیم واژگانی است كه از تاثیر بسزایی در پیكره تحلیل‌های بعدی برخوردار است. در فصل چهارم به سیره پیامبر بزرگ اسلام(ص) در مسیر ایجاد وحدت امت پرداخته و این موضوع را در چارچوب تلاش و تاثیر آن حضرت در سه مقوله به تحلیل می‌گذارد: 1.‌راهبردهای سیاسی و حكومتی، 2. راهبردهای فرهنگی و عقیدتی، 3. راهبردهای ارزشی و اجتماعی. در خاتمه، سخن پایانی به نتیجه گیری پیرامون رسالت امت اسلامی می‌پردازد.


ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پانزده + 4 =