• 0
  • 0
  • 122

به همت معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی

کتاب «تحول سیره نگاری پیامبر(صلی الله علیه و آله) نزد مورخان مسلمان» منتشر شد

کتـاب «تحول سیره نگاری پیامبر(صلی الله علیه و آله) نزد مورخان مسلمان» بـه همـت پژوهشـکده تاریخ و سیره اهل بیت(علیهم السلام) پژوهشـگاه علـوم و فرهنـگ اسـلامی دفتر تبلیغات اسلامی منتشـر شد.


کتاب «تحول سیره نگاری پیامبر(صلی الله علیه و آله) نزد مورخان مسلمان» ترجمه کتاب «تطور کتابه السیره النبویه عند المورخین المسلمین حتی نهایه العصر العباسی» نوشته عمار عبودی محمدحسین نصار است که سیر تحول سیره‌نگاری مسلمانان را از آغاز تا پایان خلافت عباسی بررسی کرده و آمنه موسوی شجری و سیفعلی زاهدی‌فر آن را به فارسی برگردانده و در اختیار سیره پژوهان قرار داده‌اند.

این کتاب به بررسی منابعی می‌پردازد که سیره پیامبر(صلی الله علیه و آله) را از صدر اسلام مورد توجه قرار داده‌اند؛ برخی از این منابع، جامع و کامل به سیره نبوی از ولادت تا وفات آن حضرت پرداخته‌اند و برخی دیگر به تک‌نگاری‌هایی در مورد ولادت، اهل بیت(علیهم السلام)، همسران، و نشانه‌های نبوت آن حضرت دست زده‌اند.

این کتاب به ابعادی از مباحث سیره پرداخته است که پژوهشگران معاصر کمتر به آن توجه کرده‌اند و حاوی اطلاعات و نقدهایی است که در مباحث پیشینیان کمتر دیده می‌شود.

این پژوهش تلاشی برای پرکردن خلأهای موجود در تحقیقات مربوط به سیره نبوی(صلی الله علیه و آله) است و در سطح پژوهش‌هایی قرار می‌گیرد که ضمن نقد و بررسی کتاب‌های پیشین، مزایا، معایب و تأثیر آنها را در تحول سیره‌نگاری گزارش کرده است.

مترجم
آمنه موسوی شجری
سیفعلی زاهدی فر

منبع: خبرگزاری حوزه

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

17 − 10 =