مسجد و مرکز اسلامی امام رضا (ع) در نیوزیلند

بنیاد ایمان نیوزیلند که به اختصار IMAN (انجمن ایرانیان مسلمان نیوزیلند) خوانده می‌شود، یک سازمان خیریه غیر انتفاعی شیعه در شهر اوکلند در کشور نیوزیلند است که فعالیت خود را با حمایت ایرانیان و دیگر مسلمانان ساکن نیوزیلند از سال ۱۹۹۵ میلادی آغاز نموده است.
پیشینه

بنیاد خیریه اسلامی ایمان، فعالیت خود را در نیوزیلند از سال ۱۹۹۵ میلادی آغاز نمود و در تاریخ ۷ مارس ۲۰۰۶ میلادی با حمایت مالی مسلمانان نیوزیلند، ایران و دیگر سازمان‌های خیریه اسلامی در سراسر جهان به ثبت رسید. این حمایت مالی و معنوی، منجر به خرید زمینی به وسعت ۱۷۷۱مترمربع برای ساخت مسجدی در اوکلند، به نام مسجد امام رضا شد.

https://www.facebook.com/Iman-Foundation-New-Zealand-591815384247257/timeline

مسجد امام رضا (ع)

بنا به گفته بانی مسجد امام رضا(ع)، این مسجد اولین و تنها مسجد شیعیان قاره اقیانوسیه است. وی می‌گوید:

«در کشور نیوزلند ۴۵ هزار مسلمان زندگی می‌کنند که از این تعداد ۱۵ هزار نفر شیعه هستند ولی تا دهه کرامت سال ۱۳۹۳ش، مسلمانان و شیعیان این کشور بزرگ، مرکزی برای تجمعات مذهبی مانند نماز عید فطر، شب‌های قدر و تاسوعا و عاشورای حسینی نداشتند. کار ساخت این مسجد منحصر به فرد از سال ۱۳۸۶ و پس از خرید زمین آن در شهر اوکلند نیوزلند آغاز و در سال ۱۳۹۳ش در روز ولادت امام رضا(ع) افتتاح شد. در ساخت این مسجد از معماری اصیل اسلامی ایرانی استفاده شده است و در دو طبقه شامل اتاق امام جماعت، کتابخانه امام رضا(ع)، مرکز اسلامی و مرکز پژوهش‌های امام رضا(ع)، اتاق نگهداری کودکان زیر ۷ سال به هنگام برگزاری مراسم، شبستان، دفتر مسجد و ۳۰ پارکینگ اختصاصی ساخته شده است. همچنین ۹۵ درصد از معماری مسجد بزرگ امام رضا(ع) در نیوزلند معماری اسلامی-ایرانی است و در ۵ درصد باقی مانده به ناچار از معماری مدرن بهره گرفته شده است.»

برنامه ها و فعالیت‌ها

برگزاری نماز جماعت روزانه
برگزاری نماز عید فطر و عید قربان
برگزاری برنامه‌های ویژه رمضان و به خصوص شب‌های قدر
عزاداری ماه محرم و صفر به ویژه تاسوعا و عاشورا و اربعین حسینی
بنیاد ایمان همچنین با کسب اجازه از آیت الله سیستانی، آیت الله جعفر سبحانی و آیت الله مکارم شیرازی به جمع آوری خمس برای کمک به ساخت و ساز و کمک‌های مالی به این مسجد اقدام کرده است. از این رو ساخت مسجد با حمایت مراجع تقلید صورت گرفته است.