بنیاد عَلَوی یک سازمان غیر انتفاعی شیعی در ایالات متحده آمریکا است. مأموریت این بنیاد ترویج امور خیریه و بشردوستانه از طریق برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و مذهبی برای سازمان‌های غیر انتفاعی در ایالات متحده است. ایجاد گفتگو و هماهنگی بین ادیان، ترویج فرهنگ اسلامی و زبان، ادبیات و تمدن ایرانی از اهداف بنیاد علوی بیان شده است.

بنیاد علوی به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی تحت قانون نیویورک در سال ۱۹۷۳ یعنی پیش از انقلاب اسلامی ایران تأسیس شد. این بنیاد که ابتدا با نام بنیاد پهلوی شناخته می‌شد، یکی از بنیادهای فعال در دوره محمدرضا شاه پهلوی بود. پس از انقلاب اسلامی، املاک و مستغلات بنیاد زیر نظر دولت قرار گرفت و نام آن به «بنیاد علوی» تغییر یافت.

پس از تصویب قانون ملی شدن بانک‌ها و شرکت‌های بیمه و بازرگانی در خرداد ۱۳۵۸ سهام بنیاد پهلوی در بانک‌ها و شرکت‌های ملی نیز به تملک دولت درآمد. امام خمینی در ۹/۱۲/۱۳۵۷ فرمانی مبنی بر ضبط و مصادرۀ اموال پهلوی، تأکید کرده بود که این اموال باید زیر نظر شورای انقلاب و در بنیادی مجزا از دولت به کار گرفته شود؛ بنابراین کارخانه‌ها، هتل‌ها، و سازمان‌های تابعۀ بنیاد پهلوی به بنیاد مستضعفان انتقال یافت؛ با این استثنا که املاک بنیاد پهلوی، همچنان در اختیار بنیاد علوی باقی ماند. این بنیاد، سپس به عنوان یکی از ارگان‌های بنیاد مستضعفان به فعالیت‌های خدماتی خود ادامه داد تا اینکه طبق حکم دادگاه‌های ویژه و براساس اصل ۴۹ قانون اساسی، در بهمن ۱۳۷۴ کلیۀ اموال و املاک بنیاد علوی به مالکیت بنیاد مستضعفان و جانبازان درآمد و این حکم به سازمان ثبت اسناد و املاک نیز اعلام شد. از آن تاریخ، بنیاد علوی تنها با نام حقوقی «بنیاد علوی» باقی ماند و شرکت خدمات مهندسی و شهرسازی علوی از شرکت‌های تابعۀ بنیاد مستضعفان و با همکاری کارکنان بنیاد علوی، تصدی فروش املاک آن بنیاد را برعهده گرفت. کار این شرکت، واگذاری و عرضۀ املاک است.

این بنیاد به عنوان یک سازمان خیریه، تأمین مالی پروژه‌ها و سازمان‌های مربوط به فرهنگ اسلامی ایرانی و زبان فارسی را برعهده دارد. در سال‌های اخیر، به خصوص پس از جریان یازده سپتامبر، بنیاد علوی با چالش‌هایی از سوی دولت آمریکا مواجه شد اما با این وجود هنوز فعالیت‌های خود را با توجه به ماموریت خود ادامه می‌دهد.

ورود به بنیاد علوی-نیویورک

فعالیت ها:

 • کمک‌های مالی به کالج‌ها و دانشگاهها
  کمک‌های مالی به مدارس فارسی‌زبان خارج از کشور
  کمک‌های مالی و وام به سازمان‌های اسلامی
  توزیع رایگان کتاب‌های اسلامی
  کمک‌های مالی برای بودجه امداد رسانی
  پشتیبانی از هنر
  پشتیبانی از تحقیقات علمی
  گفتگوی ادیان و پلورالیسم دینی
  اعطای وام دانشجویی

به گزارش وب‌سایت رسمی بنیاد علوی، این بنیاد تا به حال، کمک‌های مالی به بیش از ۳۲ دانشگاه از جمله دانشگاه هاروارد، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه راتگرز و دانشگاه پنسیلوانیا ارائه داده است. بیش از ۳۰ مدرسه فارسی زبان و ۳۶ مرکز اسلامی کمک‌های مالی از بنیاد علوی دریافت کرده‌اند. بنیاد علوی در پروژه‌های بشردوستانه مانند کمک به قربانیان زلزله، طوفان، سونامی و سیل، در نقاط مختلف جهان شرکت داشته است.

بنیاد علوی از سازمان‌های مختلف اسلامی در ایالات متحده مانند مؤسسه اسلامی نیویورک، مسجد اهل بیت (نیویورک) و مدرسه رازی پشتیبانی می‌ کند.