بنیاد مطالعات اسلامی (تأسیس:۲۰۰۷م) پژوهشگاهی در روسیه که با هدف گسترش اسلام‌شناسی، به تولید محتوای علمی و فرهنگی می‌پردازد. انجام پژوهش‌های علمی درباره مسلمانان روسیه، برگزاری کنفرانس‌های علمی و فرهنگی، و ترجمه، تدوین و انتشار متون در حوزه اسلام و مسلمانان از فعالیت‌‌های این مرکز تاکنون بوده است.

بنیاد مطالعات اسلامی (به روسی: Фонд исследований исламской культуры) در تیر سال ۱۳۸۶ش/جولای ۲۰۰۷م در روسیه تاسیس و ثبت شد. هیئت مؤسس این بنیاد را دکتر پروزوروف، معاون انستیتوی خاورشناسی سنت‌پترزبورگ و اسلام شناس روس، حمید هادوی‌مقدم (مدیر کنونی) مدرس دانشگاه و دانشجوی دکترای فلسفه در انستیتوی فلسفه آکادمی علوم روسیه و مهدی ایمانی‌پور (رایزن فرهنگی سابق ایران در روسیه) تشکیل می‌دهند.

  • اهداف

بنیاد مطالعات فرهنگ اسلامی با هدف توسعه و جهت‌دهی اسلام شناسی به زبان روسی فعالیت‌های خود را شروع کرده است.

وظایف

وظایف بنیاد مطالعات اسلامی را می‌توان در این موارد خلاصه کرد: همکاری با مراکز آموزش عالی برای ایجاد و راه‌اندازی آموزش‌‌های دانشگاهی اسلامی، انجام پژوهش‌های علمی در شئون و ابعاد مختلف اسلام و مسلمانان روسیه، طراحی و اعطای حمایت مالی (گرنت) در تحقیقات اسلامی، برگزاری کنفرانس‌های علمی و فرهنگی، ترجمه، تدوین و انتشار متون در حوزه اسلام و مسلمانان، برگزاری دوره‌ها و اردوهای آموزشی با همکاری مراکز آموزش غیر دولتی.

  • فعالیت‌ها

بنیاد تحقیقات فرهنگ اسلامی دارای مرکز نشر به‌نام صدرا است که یکی از فعالیت‌های آن، انتشار آثار بنیاد در قالب سری‌های گوناگونی است. قرآن شناسی، اسلام شناسی، شرق‌شناسی و ایران شناسی از این جمله هستند. انتشار سال‌نامه فلسفی اشراق از ۱۳۸۹ش/۲۰۱۰م از دیگر فعالیت‌های این بنیاد است که شامل مجموعه مقالات چند اسلام‌شناس روسی و ایرانی است.برگزاری و شرکت در همایش‌های علمی، کنفرانس‌های مختلف و نمایشگاه‌های کتاب روسیه و کشورهای دیگر از فعالیت‌های بنیاد است. هم‌چنین این بنیاد در تولید و چاپ جزوات آموزشی برای دانشجویان در حوزه اسلام‌شناسی فعالیت دارد.