دانشگاه اسلامی لبنان (الجامعة الاسلامیة فی لبنان) دانشگاه اسلامی لبنان یک دانشگاه خصوصی متعلق به مجلس اعلی شیعیان لبنان است و تحت نظر آن اداره می شود و در اکثر رشته های علوم انسانی و فنی و ریاضی فعال است ولی در حوزه علوم پزشکی فقط در دوره پرستاری دانشکده دارد که قرار است در آینده دانشکده علوم پزشکی نیز در آن دایر شود این دانشگاه هر روز در حال توسعه است و هم اکنون دارای شعباتی در صور و الزهرانی می باشد. دانشگاه اسلامی لبنان با برخی از دانشگاههای ایران از جمله دانشگاه تهران داری سند همکاری است.

رشته های علوم انسانی به زبانهای عربی، انگلیسی و فرانسه ارائه می شود و رشته های پرستاری و فنی نیز به زبان انگلیسی و فرانسه ارائه می شود. برای وارد شدن به این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید در یک امتحان ورودی شرکت کرد که عموم کسانی که به یکی از این سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه آشنا باشند می توانند نمره لازم را برای ثبت نام اخذ کنند.

دانشکده های حقوق و علوم سیاسی، معارف اسلامی، زبان و ادبیات عربی، تاریخ دارای مقاطع دکتری هستند و عموم اساتید آن از اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر لبنان هستند. برای اخذ پذیرش دکتری از این دانشگاه دانستن زبان عربی، انگلیسی و فرانسه در حد قابل قبولی ضروری می باشد ملاک این دانشگاه از سطح زبان شما مدارک زبان نبوده بلکه توانایی شما در مکالمه و نوشتن می باشد و در مورد این موضوع سخت گیری می کنند. شهریه این دانشگاه برای هر سال تحصیل بر حسب رشته از 2400 تا 3000 دلار آمریکا در سال می باشد.

وبگاه رسمی دانشگاه اسلامی لبنان

طول دوره در این دانشگاه در مقاطع مختلف عبارت است از:

  1. دوره کارشناسی: چهار سال و هشت ترم است و در برخی از رشته ها دانشجو باید پایان نامه ای در ترم آخر تحویل دهد.
  2. دوره کارشناسی ارشد: دو سال و چهار ترم شامل سه ترم مواد درسی و یک ترم پایان نامه است. (120 کردیت درس و پایان نامه)
  3. دوره دکتری: پژوهش محور بوده و بیش از سه سال طول می کشد و دانشجو در طول تحصیل در این مقطع مشغول تهیه رساله خواهد بود.

دوره دکتری در دانشگاه اسلامی لبنان به این گونه است دانشجو باید طبق استاندارد دانشگاه برای گروه علمی دانشکده پروپوزال ارسال نماید، گروه علمی بعد از بحث پیرامون موضوع، آن پروپوزال را یا رد و یا تایید نموده و بر اساس موضوع برای آن استاد راهنما تعیین می نماید. باید به این نکته توجه داشته باشید که از زمان ارسال پروپوزال تا تایید نهایی آن بین شش ماه تا یک سال طول می کشد و احتمال رد پروپوزال زیاد است و بعد از این مرحله ثبت نام دانشجو قطعی شده و باید مشغول تهیه رساله تحت اشراف استاد راهنما شود. دانشجو بعد از سه سال از تایید موضوع؛ اجازه دفاع از رساله خود را پیدا می کند که این دوره هم عموما بیش از سه سال طول می کشد.

دانشگاه اسلامی در لبنان در سال 1994 تأسیس و در 10 اکتبر 1995 افتتاح شد و سال بعد در 12 ژوئن 1996 مجوز فعالیت را دریافت کرد. این دانشگاه توسط شیخ محمد مهدی شمس الدین ، رئیس شورای عالی اسلامی شیعه در لبنان تاسیس شد و ایده تأسیس این دانشگاه از امام موسی الصدر که یک دانشگاه خصوصی است به ویژه وابسته به نهادهای شورای عالی اسلامی شیعه در لبنان. دفتر مرکزی این دانشگاه در خلده ، جنوب پایتخت ، بیروت واقع شده است. از زمان تاسیس آن ، ریاست آن را محقق عراقی ، دکتر حسن چلبی بر عهده دارد.

محوطه اصلی دانشگاه در منطقه خالده در جنوب بیروت پایتخت واقع شده است و در سال 1995 این منطقه 4،700 متر مربع را اشغال کرده است. با این حال ، ایجاد برخی از رشته های جدید توسط دانشگاه و تقاضای دانشجویان برای آنها منجر به گسترش دانشگاه شد و در سال 2006 به مساحت 12000 متر مربع گسترش یافت. این دانشگاه شامل 15 سالن آزمایشگاهی (11 سالن مربوط به دانشکده مهندسی) ، 113 اتاق آموزش ، 3 غرفه آموزشی ، سالنی برای سمینارهای تخصصی ، سالن سخنرانی ، یک سالن ضیافت است که می تواند حدود 450 صندلی در آن جای دهد و یک زمین بازی برای دانشجویان ، علاوه بر یک کتابخانه مجهز به یک سیستم تحقیق الکترونیکی که آن را به یک برنامه همکاری با مرکز فرهنگی فرانسه همچنین عضوی از فدراسیون کتابخانه های عرب و انجمن کتابخانه های لبنان است.

این دانشگاه اخیراً شعبه ای را در تایر در جنوب افتتاح کرده است و مدیران آن به دنبال ایجاد دو شعبه دیگر هستند ، یکی در بقاع و دیگری در شمال است.

از نظر سیستم دانشگاهی ، دانشگاه از یک سیستم پیچیده پیروی می کند ، به موجب آن کلیه کالج ها و م institسسات دانشگاهی سیستم سالانه تقسیم شده به دو ترم را به استثنای موسسه فناوری کاربردی دانشگاه که سیستم اعتبار را تصویب می کند ، تصویب می کنند. این دانشگاه زبانهای عربی ، فرانسوی و انگلیسی را به عنوان اصلی ترین زبانهای آموزش و ارتباطات پذیرفته است.