دانشگاه سنت ژوزف (جامعة القدیس یوسف) با دارا بودن دوازده دانشکده، بیست و دو کالج، چهار پردیس و شعب در شهرهای صیدا، طرابلس و زحله بعد ازدانشگاه ملی لبنان بزرگترین دانشگاه لبنان به شمار می آید. در این دانشگاه در حدود ده هزار دانشجو با بیش از 1500 استاد مدعو و هیت علمی مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده ها و پردیس های دانشگاه سنت ژوزف عبارتند از: دانشکده های علوم دینی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، علوم پرستاری، حقوق و علوم سیاسی، علوم اقتصادی، مدیریت، ادبیات و علوم انسانی، علوم تربیتی، فنی مهندسی و همین طور پردیس های علمی علوم پزشکی و پرستاری، علوم اجتماعی، علوم انسانی و علوم و تکنولوژی.

رشته های علوم انسانی به زبانهای عربی و فرانسه در این دانشگاه ارائه می شود. رشته های علوم پزشکی و فنی نیز فقط به زبان فرانسه ارائه می شود برای وارد شدن به این دانشگاه دانستن زبان عربی یا فرانسه اگرچه الزام آور نیست ولی برای موفقیت در امتحانات ضروری می باشد. شهریه این دانشگاه برای هر سال تحصیل بر حسب رشته از 3000 تا 8000 دلار آمریکا در سال می باشد.

ورود به دانشگاه سنت ژورف/

در سال ۱۸۵۵ مدرسه ای در غزیر، لبنان توسط انجمن عیسی تأسیس شد که در سال ۱۸۷۵ به بیروت منتقل شد و توسط مسئولین امر به عنوان دانشگاه شناخته شد تا تحصیلات عالیه در رشته‌های فلسفه و الهیات را برگذار کند.

سپس دانشکده‌های مختلف در سالهای بعد در ان تأسیس شدند:

  • دانشکده پزشکی در سال ۱۸۸۳
  • دانشکده مامایی در سال ۱۸۹۶
  • دانشکده شرق‌شناسی در سال ۱۹۰۲
  • دانشکده حقوق در سال ۱۹۱۳
  • دانشکده مهندسی در سال ۱۹۱۳

طول دوره در این دانشگاه در مقاطع مختلف عبارت است از:

  1. دوره کارشناسی: چهار سال و هشت ترم باید واحد گذراند و در تعداد کمی از رشته ها دانشجو باید پایان نامه ای در سال آخر تحویل دهد.
  2. دوره کارشناسی ارشد: دو سال و چهار ترم شامل دو ترم مواد درسی و دو ترم پایان نامه است.
  3. دوره دکتری: بیش از چهار سال بسته به رساله است. لازم به ذکر است سمینارهایی هم برای بالا بردن سطح علمی دانشجویان دکتری برگزار می شود که معمولا شرکت در آنها اجباری است.

دوره دکتری در دانشگاه سنت ژوزف به این گونه است دانشجو باید پروپوزال طبق استاندارد دانشگاه به گروه علمی دانشکده ارسال نماید، گروه علمی بعد از تعدیل و تصحیح پروپوزال آن را تایید نموده و برای آن استاد راهنما معین می نماید لازم به ذکر است این دوره بین شش ماه تا یک سال طول می کشد و احتمال رد پروپوزال زیاد است و بعد از این مرحله دانشجو مشغول تهیه رساله تحت اشراف استاد راهنما می شود که این دوره هم عموما بیش از چهار سال طول می کشد